powrót - parada gier
powrót - różności

 warsaw tetris
    arkadiusz łukszo
     tomasz konatkowski
 1989

wstęp
strona główna

ulubione gry leszka

archon
arkanoid
blue max
bc quest
boulder dash
clowns & baloons
colossus chess
drop zone
flak
fort apocalypse
frogger
ghost chaser
henry's house
karateka
last starfighter
leader golf
mercenary
miner 2049er
montezuma's rev.
moon patrol
pole position
raid over moscow
river raid
road race
silent service
slot machine
spindizzy
spy hunter
starquake
summer games
tekstówki
zeppelin
zorro

parada gier

kontakt

Tetrisów jest jak psów - przeróżnej maści: mieszanych, typowych, mniej lub bardziej pomysłowych. Zasady tetrisa - klasycznego tetrisa - wymyślili w 1987 roku (a w każdym razie w tym roku ukazał się program) dwaj Rosjanie: Wadim Gerasimow i Aleksiej Padzitnow z Uniwersytetu Moskiewskiego. Pierwszy był studentem, a drugi pracownikiem naukowym uczelni. Świat przyjął z otwartymi ramionami ich pomysł, natomiast nie jestem pewien, czy jakieś profity mieli z tego sami wynalazcy ;-)
     Warsaw Tetris jest polską realizacją oryginalnego tetrisa, bez żadnych udoskonaleń i udziwnień. Od Adama Kaczmarka otrzymałem wersję gry różniącą się czołówką od tej, w którą grałem, ale sam program jest identyczny. Główna różnica polega na tym, że podczas ładowania pojawia się plansza z infromacją o grze i twórcach jej zasad, a także prośba, żeby wynagradzać autorów Warsaw Tetrisa kwotą 4$ za dobrą zabawę. Ile kopert przyszło na podany adres? - sam jestem ciekaw, ale mam obawy, że niewiele, i to nie tylko dlatego, że plansza jest widoczna przez ok. 1.5 sekundy...
     A teraz przejdźmy już do samej gry, dodam jeszcze, że ozdobionej wspaniałą muzyczką Jakuba Husaka, która nie nudzi się ani na moment w trakcie zabawy.
     Sterowanie jest proste: spadający klocek obracamy przyciskając fire, lewo-prawo - wiadomo, a pociągnięcie drążka do siebie spowoduje, że klocek natychmiast spadnie. Gdyby muzyka jednak nam się znudziła, możemy ją wyłączyć klawiszem Option (F3), zaś Select (F2) pozwala włączyć pauzę. Jest to bardzo niewygodne. W związku z tym miało kiedyś miejsce moje najbardziej twórcze spotkanie w asemblerem MOSTEK-a 6502, kiedy to przeniosłem pauzę z klawisza Select na ruch joy'a do przodu ;-) Rozwiązanie to pozwalało grać praktycznie bez końca. Niestety wersja Warsaw Tetrisa moją poprawką gdzieś przepadła - masz za to oryginałkę ;-)

? KB warsaw tetris
powrót na początek
powrót - parada gier
powrót - różności