powrót - parada gier
powrót - różności

 pacman
   atari
  1982

wstęp
strona główna

ulubione gry leszka

archon
arkanoid
blue max
bc quest
boulder dash
clowns & baloons
colossus chess
drop zone
flak
fort apocalypse
frogger
ghost chaser
henry's house
karateka
last starfighter
leader golf
mercenary
miner 2049er
montezuma's rev.
moon patrol
pole position
raid over moscow
river raid
road race
silent service
slot machine
spindizzy
spy hunter
starquake
summer games
tekstówki
zeppelin
zorro

parada gier

kontakt

Reguły Pacmana są doskonale znane, więc nie będę się rozpisywał przynajmniej na temat tej gry ;-))). Tyle tylko napiszę, że IMHO był to najbardziej popularny i klasyczny Pacman na Atari 800XL, wydany przez Atari zresztą.

     Z ostatniej chwili ;-) Od Adama Kaczmarka dostałem uzupełnienie do opisu. Historia Pacmana jest baaardzo ciekawa. Zapraszam do poczytania!

Gra została wymyślona pod koniec lat siedemdziesiątych (premiera oryginalnej wersji gry miała miejsce w roku 1980), przez pana Toru Iwantani z firmy Namco. Pomysł zrodził się w czasie lunchu. Autor był bardzo głodny, więc zamówił dla siebie całą pizzę. Wziął do ręki pierwszy kawałek i .... narodził się Pacman. Nazwa gry wywodzi się z japońskiego slangu, w którym słowo "paku-paku" oznacza jeść. Gra została wydana w Japonii pod nazwą Puck-man. W Stanach jednak, znając zdolności Amerykanów do wulgarnego przekręcania wyrazów (nie trudno przewidzieć, w co zamieniłoby się słowo Puck-man ...) zmieniono nazwę na Pac-man. Kodowaniem zajął się Hidejuki Mokajima i jego zespół (po co ja podaję te nazwiska? I tak nikt ich nie zapamięta. Japończycy nie dość że są wszyscy identyczni, to jeszcze mają nazwiska które nie sposób spamiętać ;-)). Podawaj, podawaj, ku potomności niech się zachowają wszelkie personalia ;-) - Lech
     Grę tworzono, aż 1,5 roku (zespół liczył 5 osób). Jako ciekawostkę podam, że każdy z duszków posiada własną, dosyć zaawansowaną jak na tamte czasy AI. Duszki grupują się, atakują gracza, po czym z powrotem się rozpraszają. Przy czym podczas ataku, Blinky goni Pacmana, podczas gdy Pinky kieruje się na kilka punktów przed Pacmanem. Pozostałe dwa duszki poruszają się losowo. Pacman jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych bohaterów gier. Doczekał się konwersji na wszystkie platformy sprzętowe (no... może z wyjątkiem telefonów komórkowych ;-)), sporej ilości rozmaitych odmian i klonów, gry planszowej, serialu animowanego w TV i mnóstwa innych produktów.

? KB pacman
powrót na początek
powrót - parada gier
powrót - różności