powrót - parada gier
powrót - różności

 mr do
   datasoft
   tim ferris
 1984/85
opis: adam kaczmarek

wstęp
strona główna

ulubione gry leszka

archon
arkanoid
blue max
bc quest
boulder dash
clowns & baloons
colossus chess
drop zone
flak
fort apocalypse
frogger
ghost chaser
henry's house
karateka
last starfighter
leader golf
mercenary
miner 2049er
montezuma's rev.
moon patrol
pole position
raid over moscow
river raid
road race
silent service
slot machine
spindizzy
spy hunter
starquake
summer games
tekstówki
zeppelin
zorro

parada gier

kontakt

"Mr Do" to klasyka gier zręcznościowych. Oryginał, na automaty typu CoinUp, powstał w roku 1982 w firmie Universal. Inspiracją był wydany w tym samym roku Dig Dug. Gra odniosła wielki sukces. Żadna inna gra Universalu nie sprzedawała się nawet w połowie tak dobrze, jak Mr Do. Pomimo usilnych starań, sukcesu nie udało się już powtórzyć i w efekcie firma zniknęła w krachu, jaki nastąpił na rynku gier arcadowych w latach 1983-84, spowodowanym w dużej mierze ekspansją ośmio-bitowych komputerów.
      Sama gra przeżyła jednak firmę, która ją stworzyła. Jeśli ktoś był częstym bywalcem klubów gier, to na pewno się z nią zetknął. Sam grałem w nią po klubach, zanim jeszcze dostałem Atari. Ponadto jej wersje pojawiły się na niemalże wszystkie dostępne wówczas platformy sprzętowe. Jeśli chodzi o wersję atarowską, to powstała ona w roku 1985 (chociaż nie jestem do końca pewny tej informacji [ponoć 1984 - też nie jestem pewien ;-))) - Lech]) dzięki firmie Datasoft. A o co chodzi w samej grze?
      Otóż chodzimy po planszy jakimś pajacykiem? a może krasnoludkiem? i zbieramy wisienki. Przeszkadzają nam w tym stworki, które zawsze kojarzyły mi się z kaczkami. Przeciwników możemy eliminować za pomocą posiadanej kulki, bądź znajdujących się na planszy jabłek. Gdy weźmiemy pojawiający się na środku planszy torcik, z góry ekranu wyjdzie stworek z literką, którego musimy zniszczyć. W ten sposób zdobędziemy jedną z literek napisu. Gdy ułożymy cały napis EXTRA, wówczas dostaniemy dodatkowe życie. Do następnego poziomu przechodzimy, gdy zniszczymy wszystkich przeciwników, lub zbierzemy wszystkie wisienki. To w sumie całe zasady. Trzeba przyznać, że wersja na Atari jest bardzo udana. Różni się od automatowej jedynie rozmiarem plansz (na Atari są większe), oraz nieco mniejszym poziomem trudności. Grafika i muzyka są bardzo podobne do oryginału. Myślę, że jeśli ktoś grał w Mr Do, to nie trzeba go do tego tytułu przekonywać. Jeśli zaś nie miałeś z nim nigdy styczności, to zagraj koniecznie, bo jest to niewątpliwie KLASYKA!

grafika/mrdocast.gif

      Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o innych grach z serii Mr Do. Otóż rok później powstała Mr Do's Castle, zaś w roku 1984 Mr Do Wild Race i Do Run Run. Jak wspomniałem wcześniej, nie odniosły już takiego sukcesu, jak pierwszy Mr Do. Niemniej jednak pierwsza z wymienionych gier ukazała się na małe Atari. Nie będę się nad nią długo rozwodził. Powiem jedynie, że chodzimy Panem Do, wyposażeni w młotek i walczymy z goniącymi nas przeciwnikami. Gra dużo słabsza od pierwszej, lecz dla porównania dołączam ją również do ściągnięcia.

Adam Kaczmarek

? KB mr do
powrót na początek
powrót - parada gier
powrót - różności