powrót - parada gier
powrót - różności

 mario bros.
   nintendo/atarisoft
   shigeru miyamoto
 1983
opis: adam kaczmarek

wstęp
strona główna

ulubione gry leszka

archon
arkanoid
blue max
bc quest
boulder dash
clowns & baloons
colossus chess
drop zone
flak
fort apocalypse
frogger
ghost chaser
henry's house
karateka
last starfighter
leader golf
mercenary
miner 2049er
montezuma's rev.
moon patrol
pole position
raid over moscow
river raid
road race
silent service
slot machine
spindizzy
spy hunter
starquake
summer games
tekstówki
zeppelin
zorro

parada gier

kontakt

Gra pt. Mario Bros. została stworzona w roku 1983, przez pana Shigeru Miyamoto i jego zespół z firmy Nintendo.
      Tak więc mamy możliwość wcielenia się w sympatycznego hydraulika imieniem Mario, oraz jego brata Luigiego. A trzeba wiedzieć, że praca hydraulika wcale do prostych nie należy. Szczególnie zaś, gdy dodatkowo przyjdzie nam się zmagać z wrednymi żółwiami, krabami i olbrzymimi muchami mutantami. A takie właśnie atrakcje w tej grze na nas czekają. Z rur wyłażą bowiem wspomniane wyżej paskudztwa i my będziemy się musieli zająć ich eksterminacją. Aby zlikwidować takiego np. żółwia, trzeba stanąć pod podestem, na którym ów żółw się znajduje, i w momencie, gdy będzie dokładnie nad nami - podskoczyć. Nasz ludzik uderzy wówczas głową w podest pod stopami żółwia, co spowoduje, że ten wywróci się do góry nogami. Teraz należy do niego szybko doskoczyć i go z tego podestu strącić. Jeśli tego dostatecznie szybko nie zrobimy, delikwent zdąży się pozbierać i z powrotem stanie na nogi. (tak, tak, z żółwiami nie ma żartów - szybciory są! - Lech). Podobnie wykańczamy innych przeciwników, z tym, że np. takiego kraba trzeba już puknąć aż dwa razy, aby go przewrócić. Muchę z kolei, można wywrócić tylko w momencie w którym dotyka ona ziemi.
      Na dalszych poziomach z rur wyłażą również ogniki, które w porę nie zniszczone - wybuchają pokrywając podłogę bardzo śliską substancją. Za każdego zniszczonego przeciwnika z rur wypadnie moneta, za której zebranie dostaje się dodatkowe punkty. Fajną rzeczą jest możliwość gry w dwie osoby. Można zaprosić do zabawy kolegę i w trakcie gry współpracować, bądź też rywalizować ze sobą. Wspomnę jeszcze że sam Mario jest chyba najpopularniejszym bohaterem gier komputerowych. Do dzisiaj powstają gry z dzielnym hydraulikiem w roli głównej. Można wręcz powiedzieć, że Mario Bros. do spółki z Donkey Kongiem stali się w zasadzie wizytówką firmy Nintendo. Uważam, więc że tego tytułu nie można po prostu ominąć.

grafika/marbros1.gif

      Chciałbym poinformować jeszcze, że opisywana tu gra była już trzecią z serii gier o Mario. Poprzednie były platformówkami. Nintendo nie zdecydowało się na wydanie ich na Atari xl/xe. Gdzieś w latach dziewięćdziesiątych, w Polsce, powstała jednak platformowa wersja Mario dla Atari. Trzeba przyznać, że gra jest wyjątkowo kiepska. Spójrzcie zresztą tylko na powyższy screen. Mimo to, jeśli ktoś chciałby się o tym przekonać na własnej skórze, to zamieszczam ją również do ściągnięcia.

Adam Kaczmarek

? KB mario bros.
powrót na początek
powrót - parada gier
powrót - różności