powrót - różności
wstęp

strona główna

ulubione gry leszka

archon
arkanoid
blue max
bc quest
boulder dash
clowns & baloons
colossus chess
drop zone
flak
fort apocalypse
frogger
ghost chaser
henry's house
karateka
last starfighter
leader golf
mercenary
miner 2049er
montezuma's rev.
moon patrol
pole position
raid over moscow
river raid
road race
silent service
slot machine
spindizzy
spy hunter
starquake
summer games
tekstówki
zeppelin
zorro
parada gier
kontakt

EMULATORY I INNE NARZĘDZIA

Ściągniesz stąd "narzędzia", które pozwalają uruchamiać programy na małe Atari, w tym gry zamieszczone na tej stronie. W "narzędziowni" mamy:

Emulator 8-bitowych komputerów Atari - Atari800Win ver. 2.8 plus. Atari800Win jest w tej chwili najlepszym emulatorem małego Atari. Został stworzony przez Davida Firtha i Richarda Lawrence'a, którzy doprowadzili dzieło bodajże do wersji 2.5c (proszę o poprawki tych, którzy wiedzą lepiej!). Program ten był dalej rozwijany. W Polsce powstały kolejne wersje, stworzone przez Tomka Szymankowskiego z pomocą Piotra Fusika; wyróżnia je m.in. znakomicie ulepszony interfejs, a także dodany help. Poza wygodą użytkowania doszło stado bajerów, jak możliwość zapisywania obrazu jako wideo, dźwięk stereo z możliwością jego zapisu także... W tej chwili najtrudniej jest o porządnego joya na blachach ;-)))
Ponadto zamieszczamy Atari800Win w wersji 3.0.

ROM do komputerów Atari. Czyli kopie oryginalnych ROM-ów atarynkowych. Formalnie są nadal chronione prawem autorskim. W każdym razie nie można ich dołączać bezpośrednio do katalogów zawierających emulator i w tej formie rozpowszechniać. ROM-y są niezbędne do działania emulatora Atari800Win. Należy ściągnąć je i najlepiej wrzucić do katalogu ROM w podkatalogach emulatora. Następnie ustawić ścieżkę dostępu do nich podczas konfugurowania emulatora. To jest najważniejsza czynność, żeby programy chodziły.

Dosmenu - malutki pliczek (niecaly kilobajt) umożliwiający uruchamianie gier zgrupowanych w tzw. dużych atr-ach (np. Games006.atr o wielkości 800kb). Dosmenu umieszcza się w pierwszej stacji dysków, natomiast w drugiej plik atr ze zgrupowanymi grami. Po zresetowaniu Atari ukaże się menu wyboru programów zawartych w pliku atr.

Superdos 2.9 - to z kolei jeden z DOS-ów na Atari 800XL. Także nie jest wymagany do zabawy gierkami, które są na tej stronie, ale może się przydać na przyszłość. Zip z Superdosem zajmuje 52kb.

powrót - różności