Hemofilia i inne skazy krwotoczne,
obalamy mity

przyg. B.G.

 

Mit 1. Jeśli chory na hemofilię skaleczy się, to wykrwawi się na śmierć.

U chorych na hemofilię krew nie krzepnie prawidłowo i dlatego krwawienie wydłuża się. Stosując odpowiednie leczenie, jesteśmy w stanie z łatwością kontrolować krwawienia. Na ogół u chorych na hemofilię dochodzi do krwawień wewnętrznych. Nie można jednak powiedzieć, że osoba chora na hemofilię krwawi szybciej. Czasami potrzeba trochę więcej czasu, aby zatrzymać przedłużające się krwawienia. Niewielkie skaleczenia wymagają niekiedy ucisku w miejscu przecięcia i to na ogół całkowicie rozwiązuje problem.

Mit 2. Chorzy na hemofilię nie mogą uczestniczyć w żadnych sportach.

Chorzy na hemofilię wiedzą, że wzmacniając mięśnie i stawy chronią je przed krwawieniami. Oczywiście należy unikać sportów, które wiążą się z powstaniem poważnych urazów (tzw. sportów kontaktowych). Chorzy na hemofilię muszą nauczyć się żyć ze swoją chorobą i odkryć, co jest dla nich korzystne. Mogą jednak - i powinni - uczestniczyć w bardzo wielu sportach, które służą ich zdrowiu i zachowaniu kondycji.

Mit 3. Dzieci chore na hemofilię muszą chodzić do szkół specjalnych.

Zdecydowanie nie! Dzieci chore na hemofilię rozwijają się tak jak pozostałe dzieci i powinny być traktowane podobnie.

Mit 4. Dzieci chore na hemofilię powinny stale zakładać kaski i ochraniacze.

To zdecydowanie nieprawda. Każde dziecko, czy jest chore na hemofilię czy też nie, powinno używać ochraniaczy oraz kasku podczas zabawy, która grozi urazem np. w czasie jazdy na rowerze, czy w trakcie jazdy na rolkach.

Mit 5. Hemofilia jest chorobą królewską.

Hemofilia występowała w rodzinach królewskich i bywa niekiedy określana jako "królewska choroba". Wiktoria, królowa Wielkiej Brytanii (w latach 1837-1901) była nosicielką genu powodującego hemofilię. Należy jednak podkreślić, że hemofilia może pojawić się w każdej rodzinie. Choroba jest rezultatem mutacji genu odpowiadającego za produkcję czynnika krzepnięcia.

Mit 6. Hemofilia jest chorobą zakaźną.

Nie ma jakichkolwiek podstaw, żeby hołdować takim poglądom. Hemofilia jest chorobą genetyczną, dziedziczną, ale ponad 1/3 przypadków występowania hemofilii związana jest z mutacją genu i nie ma tzw. historii rodzinnej.