Rozpoznawanie najczęstszych krwawień do mięśni i stawów

 

 

Objawy wylewów do mięśni i stawów często są niecharakterystyczne, tymczasem po to, by nie mieć skutków ubocznych hemofilii - niszczenia stawów - konieczne jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Dlatego tak ważne jest właściwe rozpoznanie momentu, kiedy zaczyna się krwawienie.

Służy temu publikacja PSCH: "Rozpoznawanie najczęstszych krwawień do mięśni i stawów", wydana przede wszystkim z myślą o rodzicach dzieci chorych na hemofilię, ale także o dorosłych chorych. W książce opisane zarówno najczęstsze, jak też te mniej charakterystyczne objawy krwawień, omówione są też sposoby postępowania i leczenia.

Książka jest tłumaczeniem publikacji kanadyjskiej "Identifying common joint & muscle bleeds". Wstęp napisał dr Grzegorz Dobaczewski z Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UM we Wrocławiu, a konsultowali ją także dr Zdzisław Grzelak z RCKiK we Wrocławiu i dr n. med. Katarzyna Ruckemann-Dziurdzińska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Publikacja została wydana dzięki wpłatom 1% podatku na Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię jako Organizację Pożytku Publicznego.

Rozpoznawanie najczęstszych krwawień do mięśni i stawów