Karta chorego na hemofilię

przyg. B.G.

 

Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię, wraz z lekarzami z Grupy ds. Hemostazy Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, wydało nową Kartę Chorego na Hemofilię. Karta, wzorowana na oryginale kanadyjskim, została merytorycznie sprawdzona i skorygowana przez lekarzy hematologów: prof. Krystynę Zawilską, prof. Jerzego Windygę oraz dr Joannę Zdziarską.
Karta zawiera informacje o hemofilii, które mogą być przydatne dla lekarza udzielającego pomocy, który nie ma dużych doświadczeń w leczeniu hemofilii i pokrewnych skaz krwotocznych.


Karta została wykonana bardzo praktycznie: ma wymiary 23/9 cm, a po złożeniu 5,7/9 cm, jest zabezpieczona przed zniszczeniem dzięki folii UV oraz specjalnemu etui. Dodatkowo można otrzymać portfel (w kolorze oliwkowym lub niebieskim, z emblematami PSCH) do przechowywania Karty (w przypadku udzielania pierwszej pomocy lekarz zwykle sięga szuka w portfelu ważnych dokumentów chorego).
Karta została wydana w ilości 4,5 tys. egzemplarzy, z funduszy pochodzących z 1 proc. podatku na PSCH jako Organizację Pożytku Publicznego. Każdy chory na hemofilię (zarówno dziecko, jak i dorosły) może ją otrzymać (bezpłatnie) w ośrodkach leczenia hemofilii w: Lublinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu.

Poniżej stona zewnętrzna i stona wewnętrzna Karty Chorego.