Hemofilia w wieku dojrzałym

 

 

Dzięki stosowaniu czynników krzepnięcia długość życia osób z hemofilią jest obecnie taka sama jak osób bez hemofilii. Niestety, chorzy na hemofilię, podobnie jak osoby bez hemofilii, zapadają na choroby cywilizacji: nowotwory, choroby serca, otyłość, nadciśnienie, cukrzycę. Jak można je leczyć? Czy u pacjentów z hemofilią wolno stosować takie same terapie, które są stosowane w przypadku osób bez hemofilii?

Nieodpowiednie odżywianie, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, picie alkoholu, stres – to główne przyczyny chorób cywilizacji. Jak im zapobiegać, mając hemofilię? Jak zapobiegać marskości i nowotworom wątroby, które są obecnie głównym „zabójcą” chorych na hemofilię?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania, a także wiele praktycznych rad (np. jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby starszej z hemofilią) można znaleŸć w nowej publikacji wydanej przez Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię „Hemofilia w wieku dojrzałym”. Książka jest tłumaczeniem publikacji irlandzkiego stowarzyszenia chorych na hemofilię, została skonsultowana przez polskich specjalistów oraz wzbogacona o polskie zalecenia. Warto przeczytać!

Publikacja została wydana dzięki wpłatom 1% podatku na Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię jako Organizację Pożytku Publicznego.

Hemofilia w wieku dojrzałym - strony 1-25

Hemofilia w wieku dojrzałym - strony 26-44