Ćwiczenia dla osób z hemofilią

 

 

"Żadna operacja ortopedyczna nie zastąpi ćwiczeń, a same ćwiczenia są wprost niezbędne dla wszystkich osób z hemofilią, bez względu na wiek i stan stawów" – podkreśla mgr Karol Scypio del Campo, specjalista rehabilitacji, który od 40 lat pracuje z chorymi na hemofilię. Nie ma jednak jednego zestawu ćwiczeń odpowiednich dla wszystkich chorych: wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia oraz od stanu stawów.

W książce "Ćwiczenia dla osób z hemofilią" zostały omówione reakcje poszczególnych mięśni i stawów na wylewy. Przedstawione są też propozycje ćwiczeń przywracających funkcję poszczególnych stawów i mięśni, które uległy przykurczeniu w wyniku wylewów. Zestawy ćwiczeń są stopniowane: od łatwiejszych do trudniejszych, by każdy chory mógł dobrać ćwiczenia do siebie.

Książka jest tłumaczeniem publikacji wydanej przez World Federation of Hemophilia, została także skonsultowana przez polskich specjalistów. Bardzo starannie przygotowana, bogato ilustrowana (każdemu opisowi ćwiczenia towarzyszy rysunek) będzie znakomitą pomocą dla lekarzy, fizjoterapeutów, a przede wszystkim dla chorych i ich rodzin. Lektura obowiązkowa!

Spis treści

Wstęp do wydania polskiego

Ćwiczenia dla osób z hemofilią - część 1-3

Ćwiczenia dla osób z hemofilią - część 4

Ćwiczenia dla osób z hemofilią - Słowniczek