Co się dzieje w stawie podczas wylewu?

 

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego nasz organizm nie tworzy skrzepów i nie powstrzymuje krwawienia tak szybko, jak to się dzieje u innych. Krzepnięcie to bardzo skomplikowany proces, w którym wiele różnych składników krwi musi spełnić swoje zadania we właściwej kolejności i w odpowiednich warunkach.
Niektóre z tych składników krwi to czynniki krzepnięcia. Każdy z nich musi działać bez zarzutu. U osób z hemofilią jeden z tych czynników krzepnięcia nie działa prawidłowo. Jest we krwi, ale nie działa. Czyli to właściwie tak, jakby go tam nie było. Mówi się o nim, że jest nieaktywny.
Aby piramida była trwała, żaden z jej elementów składowych nie może być słaby. Każdy też musi właściwie spełniać swoją rolę. Podobnie funkcjonowanie układu krzepnięcia zależy od jak najlepszego działania wszystkich jego czynników. Jeżeli jeden z elementów piramidy jest słabszy od pozostałych, piramida może się zawalić. A jeżeli jeden z czynników krzepnięcia nie działa właściwie, krew nie będzie prawidłowo krzepła.
Istnieją dwa rodzaje hemofilii. Rodzaj zależy od tego, który czynnik krzepnięcia nie działa prawidłowo. U niektórych hemofilików nieaktywny jest czynnik VIII (ósmy). Ta postać hemofilii jest najczęściej spotykana.

<< Powrót   Dalej >>
2