Co się dzieje w stawie podczas wylewu?

 

Cześć, nazywam się Harold.
Widzisz tych chłopców? Wyglądają jak inni, prawda? Po prostu zwyczajni chłopcy, ale jednak coś ich odróżnia - tak jak mnie i Ciebie. Nie widać tego, lecz jednak tak jest. Wszyscy mamy hemofilię.
Niedawno lekarz, który się mną opiekuje uznał, że mogę rozpocząć leczenie domowe, dzięki czemu w wypadku wylewu będę mógł leczyć się w domu, zamiast tracić cenny czas na dojazdy do szpitala. Na razie wszystko układa się dobrze. Zanim pozwolili mi rozpocząć leczenie domowe, nauczyli mnie kilku bardzo ważnych rzeczy. Opowiem Ci część z tego, czego się dowiedziałem. Mam nadzieję, że to Ci się przyda, kiedy i Ty rozpoczniesz leczenie domowe.
Najpierw wyjaśnili mi, że hemofilia występuje niemal wyłącznie u chłopców - bardzo rzadko można spotkać dziewczynkę z hemofilią. Potem powiedzieli mi, że hemofilia to taka skaza krwotoczna, która powoduje, że krew nie krzepnie, tak jak to się dzieje u osób, które nie mają hemofilii. I to wszystko. Pod każdym innym względem jesteśmy dokładnie tacy sami, jak pozostali ludzie. I możemy robić prawie wszystko to samo, co inni. Oczywiście musimy być trochę ostrożniejsi i unikać czynności, które mogłyby doprowadzić do krwawienia. Ale to właściwie jedyna istotna różnica.

<< Powrót   Dalej >>
1