Co się dzieje w stawie podczas wylewu?

 

Kiedy tylko poczujesz mrowienie lub rozpieranie, musisz pomyśleć o przetoczeniu czynnika. Jeżeli jesteś objęty leczeniem domowym, możesz natychmiast sam podać sobie czynnik. To największa zaleta leczenia domowego możliwość wczesnego wychwycenia krwawienia i podania samodzielnie czynnika, gdy tylko dojdzie do wylewu.
Czasami jednak możesz nie mieć możliwości natychmiastowego przetoczenia czynnika. Jeśli na przykład jesteś z tatą na meczu, trudno będzie znaleźć miejsce, gdzie dałoby się zrobić zastrzyk. Dotarcie do domu zajmie też trochę czasu od momentu, gdy pojawiły się pierwsze sygnały ostrzegawcze.W takich sytuacjach niewiele można poradzić, ale postaraj się przetoczyć sobie czynnik najwcześniej, gdy tylko będzie to możliwe. Niezależnie od przyczyny, jeśli nie zatrzymasz wylewu od razu, krew będzie napływać do jamy stawowej, a sygnały ostrzegawcze będą stawały się coraz poważniejsze.
Jeżeli nie rozpocznie się leczenia lub jeżeli zacznie się je późno, staw zacznie się rozciągać i puchnąć, w miarę jak krew będzie wypełniać jamę stawową. Poznasz wtedy następne wrażenia: zwiększony obrzęk, ból i usztywnienie stawu. Jeśli wylew będzie się rozwijać jeszcze dalej, torebka stawowa będzie się rozciągać coraz bardziej, w miarę jak krew będzie wypełniać przestrzeń, z której nie może się wydostać.
W miarę jak staw będzie stawał się sztywniejszy i bardziej opuchnięty, jego ruchomość będzie coraz mniejsza. Obrzęk będzie się powiększać, a ból będzie coraz silniejszy. W tej fazie skóra wokół stawu będzie rozgrzana.

<< Powrót   Dalej >>
9