Co się dzieje w stawie podczas wylewu?

 

Gdy maź stawowa wymiesza się z krwią, traci swoją zdolność do "smarowania" stawu. Krew zmienia konsystencję płynnej, śliskiej mazi stawowej, a enzym trawiący zmienia ją jeszcze bardziej. Ponieważ maź stawowa nie jest już w stanie spełniać swego zadania polegającego na "smarowaniu" stawu, kiedyś gładka, wytrzymała powierzchnia chrząstki wkrótce zostaje usiana zagłębieniami, nierówna i słaba. Po pewnym czasie taka szorstka chrząstka nie będzie umożliwiać gładkiego ruchu. Zamiast tego końce kości będą tarły o siebie nawzajem. Pozwalając tylko na bardzo ograniczony albo bolesny ruch. Tak więc oba istotne elementy zdrowego stawu zdolnego do prawidłowego funkcjonowania zdrowa chrząstka i dobre smarowanie zostały zniszczone. Staw jest uszkodzony i działa z wielkim trudem. Uszkodzona chrząstka powoduje też, że staw pozostaje sztywny przez dłuższy czas, nawet kiedy zgromadzona krew zostanie już usunięta.
Koniecznie musicie pamiętać, że im więcej krwi zostanie zgromadzone w stawie, tym szybciej dojdzie do uszkodzenia stawu.
Z drugiej strony, jeżeli do stawu dostanie się niewiele krwi, uszkodzenia chrząstki będą niewielkie lub w ogóle do nich nie dojdzie. Chrząstka pozostanie zdrowa, a zakres ruchu w stawie się nie zmieni. Wszystko zależy od tego, jak szybko zareagujesz na tworzący się wylew.

<< Powrót   Dalej >>
12