©TOWARZYSTWO MUZYCZNE imienia EDWINA KOWALIKA

Towarzystwo Muzyczne

Witamy wszystkich zainteresowanych, jak również przygodnych "Wędrowców po Internecie" na naszej stronie, której idea narodziła się wraz z nowym tysiącleciem.
Życzymy Państwu zdrowia i wszelkiej pomyślności w 2018 roku. Gdy jednak nadejdą trudne chwile, niech radością stanie się muzyka - obecna m.in. na tej witrynie.

program do pit - darmowy

Nasza wizytówka

Jesteśmy małą organizacją pozarządową, działającą od września 1998 r. Należy do niej około 40 członków - zarówno niewidomych jak i widzących miłośników muzyki. "Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika" ma na celu rozwijanie i wspieranie działalności muzycznej w środowisku niewidomych (zgodnie z § 1 ust. 1 swojego Statutu).
Od 2004 roku Towarzystwo jest organizacją pożytku publicznego, nr KRS 0000011024. Organizacje pożytku publicznego uprawnione do 1% podatku

Wiemy, że świat bez muzyki byłby pusty i smutny. Jesteśmy po to, aby dostrzegać i ochraniać piękno harmonii dźwięków i dzielić je z innymi. Szczególnie zaś pragniemy wspierać uczestnictwo osób niewidomych w tej dziedzinie kultury, która jest dla nich bardziej niż inne bliska i dostępna. Uzyskane środki wykorzystujemy przede wszystkim na pomoc kształcącym się muzycznie niewidomym dzieciom i młodzieży, a zwłaszcza na adaptację na system brajla potrzebnych im nut.

Kim był nasz patron?


Edwin Kowalik (1928-1997) był wybitnym, niewidomym muzykiem, laureatem V  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1955 r.
Był także redaktorem, publicystą i poetą. Wiele starania i  pracy wkładał w wydawanie pismem brajla nut, a także muzycznego czasopisma dla niewidomych. Głosił pogląd, że muzyka jest dziedziną w pełni dostępną dla osób niewidomych, o ile otrzymają one niezbędną pomoc.

Zapraszamy

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej. Znajdą tu Państwo aktualne informacje o Towarzystwie, zaproszenia na koncerty w wykonaniu niewidomych artystów oraz ofertę naszych wydawnictw fonograficznych i brajlowskich. Działalność Towarzystwa będzie w dużym stopniu zależna od uzyskiwanych przez nas środków finansowych, jak również od liczby wolontariuszy gotowych poświęcić swój wolny czas i umiejętności na współpracę z nami.

Aktualności

Nasze Towarzystwo uczestniczyło w europejskim projekcie pod nazwą MUSIC4VIP, który trwał od listopada 2012 do 28 lutego 2015 r. Prawie wszystkie materiały, które są wynikiem realizacji projektu, dostępne są również w języku polskim na witrynie: www.music4vip.eu. Wszystkich zainteresowanych stosowaniem brajlowskiej notacji muzycznej z punktu widzenia nauczyciela, ucznia i niewidomego muzyka zachęcamy do odwiedzania tej strony internetowej. Znaleźć tam można cenne informacje dotyczące wspomnianego zagadnienia. Ponadto na tej witrynie znajduje się spolszczona wersja darmowego programu pod nazwą Braille Music Reader (BMR), który umożliwia korzystanie z nut brajlowskich zapisanych w formacie BMML. Natomiast program, za pomocą którego osoba znająca międzynarodową brajlowską notację muzyczną może przygotować nuty dowolnego utworu w formacie BMML, nosi nazwę Braille Music Editor (BME). Program BME może wyeksportować nuty do formatu XML. Działającą przez miesiąc wersję programu BME można za darmo pobrać z witryny: Veia.it

Z przyjemnością informujemy, że powiększyła się "Biblioteka Utworów Chóralnych". Obecnie zawiera 650 pozycji.

W okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2016 r. nasza organizacja zrealizowała dwa projekty współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:
1. Wydanie pismem Braille'a i na płycie tomiku wierszy Andrzeja Bartyńskiego "Uczta motyla".
2. Wydanie w systemie Braille'a i w formacie bmml podręczników "Dyktanda elementarne dla szkół muzycznych I stopnia" (dla klas I-VI). Wersje elektroniczne podręczników zostały zamieszczone na naszej witrynie w dziale "Publikacje multimedialne".

Nasze towarzystwo wydało brajlowski podręcznik do nauki języka włoskiego pt. "Włoski z Paolem" - Joanna Jarczyńska i in. Ppozycja ta obejmuje 8 tomów brajlowskich i 1 płytę audio w systemie Daisy. Trzy komplety podręcznika są w posiadaniu Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego (dawna BC PZN). Ponadto w został przygotowany w alfabecie Braille'a 4-tomowy podręcznik uzupełniający ten kurs pt. "Ucz się włoskiego z Joanną" autorstwa Joanny Jarczyńskiej. Są to dialogi i ćwiczenia z kluczem, ułożone w jednostkach lekcyjnych równoległych do lekcji w podręczniku "Włoski z Paolem". Dla potrzeb użytkowników tego podręcznika został dodatkowo wydany 1-tomowy brajlowski słowniczek włosko-polski. Zainteresowane osoby mogą zamawiać obydwa podręczniki telefonicznie lub pod adresem e-mail: towmuz@outlook.com lub towmuz@idn.org.pl wpisując temat: język włoski.

Przygotowaliśmy drugą część brajlowskiego podręcznika (z płytą Daisy) Anny Wawrykowicz pt. "Espanol de pe a pa". Trzy komplety tego podręcznika znajdują się już w posiadaniu Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Biblioteka ta posiada pierwszą część podręcznika "Espanol de pe a pa" wraz z płytą nagraną w systemie Daisy.

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika zrealizowało dwa projekty, w wyniku których zostały udostępnione osobom z dysfunkcją wzroku cenne publikacje i materiały naukowe.
1. Uprawnionym bibliotekom, a mianowicie Działowi Zbiorów dla Niewidomych (DZdN) Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego (GBPiZS), Akademickiej Bibliotece Cyfrowej oraz w bibliotekom ośrodków szkolno-wychowawczych dla niewidomych przekazaliśmy podręcznik Janusza Pajewskiego pt. "Odbudowa państwa polskiego 1914-1918" w dwóch wersjach - w formacie html oraz jako nagranie dźwiękowe w systemie Daisy. Adaptacja tej publikacji została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
2. Zostały wydane pismem Braille'a oraz w formacie elektronicznym "Materiały do kształcenia słuchu", których autorami są: Maria Dziewulska, Aleksander Frączkiewicz oraz Krystyna Palowska. Wersja elektroniczna w formacie BMML jest już dostępna na naszej witrynie w dziale Publikacje multimedialne, natomiast podręczniki brajlowskie otrzyma DZdN GBPiZS, szkoły muzyczne z terenu całego kraju oraz nauczyciele, którzy zgłosili zapotrzebowanie na te materiały. Dysponujemy jeszcze dwoma bezpłatnymi egzemplarzami, które możemy przekazać na indywidualne zamówienie. Po wyczerpaniu nakładu istnieje możliwość dodrukowania podręcznika po kosztach druku i oprawy. Realizacja tej adaptacji nut była możliwa dzięki dofinansowaniu Fundacji PKO Banku Polskiego.
Logo Fundacji PKO Banku Polskiego
W ramach programu "Kultura cyfrowa" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokonujemy dalszego rozszerzenia Biblioteki utworów chóralnych prowadzonej od roku 2012. Dzięki dofinansowaniu MKiDN w okresie od kwietnia 2017 do grudnia 2018 biblioteka zostanie wzbogacona o 160 pieśni, w tym również o poszukiwane opracowania na chór 3-głosowy.

Zachęcamy do korzystania z nowo wydanych materiałów.

Aktualizacja 20 października 2018 r.

[początek strony]
IdN1