Wielki Piątek to przede wszystkim liturgia Krzyża, w którym wspomina się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa .
Wielki Piątek to jeden z dwóch dni w roku (poza Wielką Sobotą), w którym Kościół katolicki nie sprawuje ofiary mszy. Wielki Piątek jest dniem najgłębszej żałoby; dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły.
W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Liturgia Wielkiego Piątku składa się z:
-
Liturgii Słowa Bożego
-
opis Męki Jezusa z Ewangelii św. Jana
-
Adoracji krzyża
- odsłania się krzyż, a później na znak czci podchodzą do Krzyża wszyscy wierni zebrani w kościele i oddają mu cześć: klękają przed nim i całują go.
-
Komunii Świętej
-
Przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego
Od Wielkiego Piątku aż do Wigilii Paschalnej przyklęka się przed krzyżem, oddając Mu cześć, tak jak się oddaje Eucharystii.
Grób Pański
Tradycja Grobu Pańskiego jest typowo polska. W średniowieczu bardzo często zamiast Najświętszego Sakramentu wkładano do grobu po prostu krucyfiks. Krzyż znajdował się tam aż do chwili, kiedy obleczony w stułę wynoszony był na czele procesji rezurekcyjnej. Teraz Grób Pański buduje się chyba tylko w Polsce. Także zwyczaj czuwania przy grobie ostał się tylko u nas. Zamiast krzyża wystawia się monstrancję otuloną welonem - ściąga się ją tak, jak Jezus zdjął z siebie całun grobowy.
|