Święte Triduum Paschalne (z łac. triduum - Trzy Dni) jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek (Msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej .
Wielki Czwartek - wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy, jaką Jezus spożył wraz ze swymi uczniami w przeddzień Swojej męki i śmierci.
Ta Msza Święta ma szczególne znaczenie dla kapłanów, gdyż w czasie Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanowił Sakrament Kapłaństwa i Eucharystii, która jest jego istotą. Jest dniem wdzięczności: za Eucharystię, za Kapłaństwo, za możliwość udziału w Tajemnicy...
Po wieczerzy Pan Jezus z apostołami udał się do Ogrodu Getsemani. Ewangelia opisuje lęk, jaki Jezus przeżywał przed męką i śmiercią, a równocześnie poddanie się woli Ojca: "Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty" (Mt 26,39).
Po modlitwie Pan Jezus został wydany przez Judasza i aresztowany, a wszyscy apostołowie opuścili Go. W nocy w domu Kajfasza, najwyższego kapłana Wysoka Rada orzekła, że Jezus powinien być skazany na śmierć.
Na zakończenie uroczystości następuje przeniesienie Najświetszego Sakramentu do specjalnie przygotowanej kaplicy zwanej "Ciemnią".
Tam do późnych godzin wieczornych wierni będą czuwać wraz z Jezusem wspominając Jego samotną modlitwę w Ogrójcu, zdradzieckie pojmanie i pierwsze przesłuchania.
Podczas Mszy po odśpiewaniu hymnu "Chwała na wysokości Bogu", milkną dzwony i dzwonki, organy.
Dzwonki zastępuje się stukotem drewnianych kołatek. Tabernakulum jest opróżnione i otwarte, gaśnie wieczna lampka, a ołtarz, przy którym jeszcze przed chwilą sprawowano Najświętszą Ofiarę stoi obnażony i pusty. Po zakończeniu liturgii z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Wchodzimy w czas Bożej męki...