NadciśnienieCo to jest cśnienie?Co to jest nadciśnienie?Zasada pomiaru ciśnienia  

 

Od czego zależy wysokość ciśnienia krwi?

Wysokość ciśnienia krwi zależy głównie od dwóch czynników: ilości krwi pompowanej przez serce oraz od zmian w szybkości przepływu krwi przez drobne tętniczki. Zarówno praca serca, jak i zmiany w napięciu ścian drobnych tętniczek zależą od szeregu powiązanych ze sobą skomplikowanych mechanizmów i wielu reakcji chemicznych.

Badania nad przyczynami prowadzącymi do rozwoju nadciśnienia tętniczego trwają od bardzo dawna, ale największy postęp dokonał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat, kiedy poznano budowę i sposób działania wielu nowych substancji regulujących wysokość ciśnienia krwi, z których niektóre nazywane są hormonami

Dla łatwiejszego zrozumienia ich działania można je podzielić na dwie grupy. Pierwszą tworzą substancje podnoszące ciśnienie krwi, które działając na ścianę naczyń krwionośnych, zwłaszcza drobnych tętniczek, powodują ich skurcz i zwiększają ciśnienie krwi.

Druga grupa związków działa odwrotnie: powoduje rozszerzenie tętniczek i obniżenie ciśnienia tętniczego krwi - dlatego określane są one jako substancje obniżające ciśnienie, albo działające hipotensyjnie.

W warunkach prawidłowych u zdrowego człowieka obie grupy związków pozostają w równowadze i wzajemnie na siebie wpływają. Wiadomo, że wytwarzanie substancji podnoszących ciśnienie krwi jest w pewnym stopniu regulowane przez związki obniżające ciśnienie , które hamują ich wytwarzanie i osłabiają wpływ na ścianę naczyń krwionośnych. Nie jest jeszcze w pełni wyjaśnione, dlaczego u chorych z nadciśnieniem tętniczym ten stan równowagi zostaje zachwiany, prowadząc do nadmiernego wytwarzania związków podnoszących ciśnienie krwi.