serduszko

NADCIŚNIENIE

  Co to jest ciśnienieOd czego zależy ciśnienie?Co to jest nadciśnienie?Zasada pomiaru ciśnienia  



Co to jest ciśnienie tętnicze krwi?
 
Od czego zależy wysokość ciśnienia krwi?
 
Co to jest nadciśnienie tętnicze krwi?
 
Zasady pomiary ciśnienia krwi

Nadciśnienie tętnicze należy do grupy najbardziej rozpowszechnionych chorób, a jego częstość występowania związana jest ze strefą geograficzną, stopniem uprzemysłowienia czy warunkami bytowymi. W rozwoju nadciśnienia duże znaczenie odgrywa również tryb życia, aktywność zawodowa oraz dieta (chodzi przede wszystkim o stopień spożycia soli). Zasługuje na podkreślenie fakt, że pomimo niezwykle szybkiego rozwoju wiedzy o mechanizmach regulujących wysokość ciśnienia tętniczego, przyczyna tzw. nadciśnienia pierwotnego, występującego najczęściej, nadal pozostaje nieznana.

U większości chorych nadciśnienie tętnicze zazwyczaj przez długi czas nie daje uchwytnych dolegliwości, rozwija się powoli i dopiero na przestrzeni wielu lat uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg oraz inne narządy. Dlatego, obok palenia tytoniu czy zaburzeń przemiany tłuszczowej, nadciśnienie tętnicze jest zaliczane do najważniejszych przyczyn powodujących rozwój chorób układu krążenia. Wspomniane odchylenia, określane jako tzw. czynniki ryzyka, działając pojedynczo lub wzajemnie się na siebie nakładając, przyczyniają się do przedwczesnego rozwoju miażdżycy tętnic z jej następstwami, jak zawał serca, zaburzenia ukrwienia mózgu, nerek czy kończyn dolnych.

Jednym z najważniejszych etapów leczenia nadciśnienia tętniczego jest uświadomienie pacjentowi, jakie zagrożenia mogą się wiązać z nadciśnieniem tętniczym i jak ważne jest najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia tej choroby.

O powodzeniu leczenia decyduje również chęć współpracy pacjenta z lekarzem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że leczenie nadciśnienia tętniczego jest długotrwałe, wymaga stosowania różnych leków, a właściwy ich dobór i ustalenie odpowiedniej dawki wymagają nieraz długiego czasu. Ponadto, poznanie przez pacjenta istoty choroby ułatwia "współżycie" z nadciśnieniem tętniczym i daje możność wypracowania racjonalnego do niej stosunku. Warto podkreślić, że w Polsce liczba osób z nadciśnieniem tętniczym oceniana jest na około 4,5 miliona, zaś najnowsze badania wskazują, że wykrywanie nadciśnienia i skuteczność jego leczenia są nadal niezadowalające.


webmasters@idn.org.pl       Ostatnia aktualizacja 12 czerwiec 1998 15:55:17       st@szekm