A1. Baza ankiet, formularz ankiety, zbiorowość respondentów
Baza IdN1 (symbol IdN1 jest skrótem oznaczającym Pierwszy Węzeł Internetu dla Niepełnosprawnych) została założona przez Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo (FPMiINR) na użytek osób niepełnosprawnych, o których informacja napływa do Fundacji w postaci ankiet. Baza została zarejestrowana w dniu 7.03.2000r. w Biurze Centralnego Inspektora Ochrony Praw Osobowych jako "IdN 1 ANK".
W dniu 11.02.2002 w Bazie było zarejestrowanych łącznie 670 osób, w tym 318 spoza Warszawy. Wszystkie te osoby posiadały w chwili rejestracji orzeczenie o przyznanej grupie inwalidzkiej wydane przez odpowiednią komisję lekarską. Informacje zawarte w ankietach są wstępnie kodowane i przetwarzane, a syntezy są publikowane. Informacje opisują sytuację zdrowotną, zawodową i materialną respondentów, dostęp do sprzętu komputerowego, umiejętności komputerowe, wykształcenie etc.
Elektroniczny formularz ankiety jest wystawiony na stronie głównej serwisu
www.idn.org.pl. Można go wypełniać i przesyłać elektronicznie na adres: ankieta@idn.org.pl, dołączając zeskanowane orzeczenie o inwalidztwie (o jakiej nazwie, przez kogo wydane). Można także wypełniać papierowy formularz ankiety, uzyskany bezpośrednio w lokalu KLABIRu lub zamówiony w FPMiINR telefonicznie bądź przez pocztę. Formularz taki można przysłać do Fundacji pocztą zwykłą, dołączając ksero orzeczenia o inwalidztwie. Uczestnicy kursów prowadzonych przez FPMiINR są zobowiązani do wypełnienia ankiety w okresie szkolenia.
Nowy formularz ankiety przygotowywany jest w ramach prac nad systemem INTRANETON; system ten powstaje w grancie celowym (dotowanym przez KBN) realizowanym przez Fundację i Instytut Maszyn Matematycznych jako system informacyjny dostępny przez Internet, służący osobom niepełnosprawnym ruchowo do komunikowania się, tworzenia i wykorzystywania sieciowych zasobów informacyjnych oraz zdobywania kwalifikacji i podejmowania pracy. Projekt celowy nosi tytuł “Stworzenie nowoczesnego modelu rehabilitacji zawodowej inwalidów ruchu w społeczeństwie informacyjnym i zaadoptowanie go w działalności inicjatywy Internet dla Niepełnosprawnych – pierwszy węzeł”.
Zasoby zawarte w Bazie IdN1 są aktualizowane etapami (dane zebrane do roku 1999 zostały w 2001 roku zaktualizowane w zakresie: adresów, telefonów, e-maili, posiadania stałego łącza, jakość sprzętu komputerowego, umiejętności komputerowe i - przede wszystkim - informacji o zatrudnieniu. Kolejna aktualizacja będzie przeprowadzona w trzecim kwartale 2002r. i obejmie grupę osób, które złożyły ankiety w okresie 2000-2001. Aktualizacja prowadzona jest przez e-mail, a w razie braku kontaktu e-mailowego za pośrednictwem telefonu lub poczty tradycyjnej. W roku 2001 zostało w ten sposób zweryfikowane 60% ankietowanych w okresie do roku 1999 - pozostali okazali się całkowicie niedostępni. Brak kontaktu e-mailowego (pomimo posiadania konta) stanowi dla aktualizacji poważny problem. Wiele osób rezygnuje z kont ze względu na brak środków na opłacanie dostępu do Internetu. Aktualizacja telefoniczna jest dla FPMiINR bardzo kosztowna.
W systemie INTRANETON stworzona będzie możliwość automatycznej e-mailowej aktualizacji zasobów w wybranym zakresie. W roku 2002 aktualizacja będzie się jeszcze odbywać tak jak w roku 2001, ale nastąpi też próba aktualizowania za pomocą INTRANETONu.
Wyniki aktualizacji będą omówione łącznie w następnym opracowaniu na temat analizy danych dotyczących osób niepełnosprawnych.
Inicjatywę zgłoszenia się do Fundacji wykazują bardziej aktywne osoby z dysfunkcją narządu ruchu, które są zainteresowane komputerem i dostępem do Internetu jako narzędziami swojej pracy i uczestniczenia w życiu społecznym. Fundacja ma tak ograniczone środki materialne i zasoby działaczy, że nie stara się przyśpieszać procesu zgłoszeń ani namawiać do kontaktów, poprzestając na wystawieniu formularza elektronicznego ankiety w serwisie
www.idn.org.pl i przekazywaniu formularza papierowego w odpowiedzi na list, telefon lub wizytę w jej Komputerowym Laboratorium Inwalidów Ruchu (KLABIR) przy ul. Twardej 51-55 w Warszawie. Respondenci ankiet z Bazy IdN1 reprezentują więc zbiorowość osób z dysfunkcją narządu ruchu, które dążą do korzystania z komputera i Internetu w sposób aktywny.