Spis treści Anglish version Analiza danych dotyczących osób niepełnosprawnych
Wstęp

Streszczenie: Głównym celem niniejszego opracowania jest prezentacja wyników analizy zbioru 601 ankiet zebranych przez Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo (FPMiINR) w latach 1997-2001. Ankiety dostarczyły informacji o sytuacji życiowej, społecznej i zawodowej wszystkich respondentów, którzy w tym okresie zgłosili się do Fundacji osobiście, listownie lub przez pocztę elektroniczną, prosząc o pomoc w znalezieniu zatrudnienia, nawiązaniu kontaktów, zdobyciu lub podniesieniu kwalifikacji informatycznych etc. Większość ankiet złożonych w okresie 1997-1999 uaktualniono w 2001 roku. Prace były prowadzone przez osoby z Fundacji i z Zespołu Statystycznej Analizy Danych Instytutu Podstaw Informatyki PAN, a końcowa analiza dla pięciolecia 1997-2001 została wykonana przez autorów tego opracowania. Prace wykonane w okresie 1.01-30.11.2001 rozliczały jedno z zadań realizowanych przez Fundację w ramach prac badawczo - rozwojowych w grancie celowym KBN 8T11C 028 2000 C/5024 dotowanym przez Komitet Badań Naukowych (grant dotyczy rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów ruchu; w ramach prac badawczo-rozwojowych powstaje internetowy system komputerowy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych).
W części A opisano zebrany materiał i wyniki badań, w części B przedstawiono ogólny schemat obiegu i syntezy informacji dotyczący osób niepełnosprawnych i wymieniono źródła tego rodzaju danych, z których korzystały autorki opracowania.
Obecne opracowanie dotyczy tylko ankiet w ich pierwotnej wersji, to jest w momencie nadesłania do Fundacji. Efekty uaktualniania przeprowadzonego w latach 2001 i 2002 będą przedstawione w części A następnego opracowania - pod tym samym tytułem opatrzonym dopiskiem (II) - które powstanie w początkach roku 2003. Znajdzie się tam również informacja o nowym formularzu ankiety, a w części B będzie mowa o organizacji współdziałania w przetwarzaniu i wykorzystywaniu informacji dotyczących środowiska osób niepełnosprawnych.

Następna sekcja - A1

IdN1