Poprzednia strona

INTRANETON

W październiku 2000 FPMiIINR, jako Wykonawca, wspólnie z Instytutem Maszyn Matematycznych, jako Realizatorem rozpoczęła realizacje projektu celowego zatytułowanego:

"Stworzenie nowoczesnego modelu rehabilitacji zawodowej inwalidów ruchu w społeczeństwie informacyjnym i zaadaptowanie go w działalności inicjatywy "Internet dla Niepełnosprawnych - pierwszy węzeł"

Projekt ma trwać do końca 2003 r. i obejmuje zarówno prace badawczo - rozwojowe jak i wdrożeniowo - inwestycyjne. Projekt jest dotowany przez Komitet Badań Naukowych w wysokości 46% kosztów całkowitych realizacji projektu. Prace badawczo - rozwojowe przewidziane w projekcie mają na celu opracowanie systemu informatycznego dostępnego przez Internet, służącego osobom niesprawnym ruchowo do komunikowania się, tworzenia i wykorzystywania sieciowych zasobów informacyjnych oraz zdobywania kwalifikacji i podejmowania pracy. System informatyczny opracowany w wyniku projektu ma usprawnić działania Fundacji Pomocy Matematykom Informatykom Niesprawnym Ruchowo w Laboratorium Komputerowym Inwalidów Ruchu - KLABIR przy ul. Twardej 51/55, na płaszczyznach takich jak: (zdalne) szkolenia, (tele)praca, (tele)biuro, (tele)komunikacja grupowa, (tele)system (zagadnienia techniczno - systemowe), (tele)serwis www.idn.org.pl, statystyka dla przetwarzania danych o osobach niepełnosprawnych, administrowanie siecią. System ma wpłynąć na automatyzację i większą efektywność działań FPMiINR na rzecz aktywizacji zawodowej osób niesprawnych ruchowo.

Od strony technicznej system będzie obejmował trzy rodzaje oprogramowania Wspomagającego prace grupową:

  • centralna baza danych
  • zarządzanie i monitorowanie dokumentami, sprawami, zadaniami, opiniami i kontaktami
  • workflow (automatyzacja przepływu pracy)
Jeśli chodzi o zalety użytkowania systemu, można ich wymienić wiele, m.in.
  • aplikacje adoptowalne dla zmieniających się potrzeb środowiska osób niepełnosprawnych
  • nieograniczona liczba użytkowników systemu
  • niskie koszty wdrożenia systemu do łatwej eksploatacji
  • intuicyjny interfejs użytkownika skracający proces szkolenia
  • możliwość zdalnego (przez Internet) administrowania i serwisowania systemu
  • system zgodny z zasadami "accessible WWW" (interfejs przeglądarkowy)

System uwzględnia podstawowe, podobne potrzeby organizacji pozarządowych, ale jest też konfigurowalny do specyfiki danej organizacji z definicji, tzn. ze względu na zastosowanie internetowe technologie, projekt Intraneton może być rozbudowany wraz z rozwojem potrzeb (niskie koszty w porównaniu do technologii nie - Internetowych). Istnieje możliwość "podłączenia się" innych organizacji do systemu.

IdN1