Kurier IdN1 Redaguje:
Krystyna Karwicka-Rychlewicz
  gazetka internetowa
   (http://www.idn.org.pl/kurier/)
Kurier Nr 14 (020)    30 września 2000 r.  

Program Seminarium IdN'2000

Wszyscy zainteresowani udziałem w Seminarium IdN'2000 z cyklu "Internet dla Niepełnosprawnych dziś i jutro", które odbędzie się 24-25 października w Warszawie przy ul. Twardej 51/55 mogą zapoznać się z jego programem pod adresem: http://idn2000.idn.org.pl. Zapraszamy!.

ECDL - podsumowanie pilotażowego projektu

Projekt pilotażowy pn. "System zdalnej edukacji przygotowującej do egzaminu na Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy (ECDL)" zbliża się do końca; 30 listopada mija termin złożenia pełnego sprawozdania do Funduszu PHARE, który go finansuje. Aktualnie w szkoleniu bierze udział 27 osób. W lipcu do 18-osobowej grupy uczestników dołączyło 9 nowych osób. Teraz planowane jest włączenie kolejnych czterech osób. W projekcie pracuje pięciu instruktorów.

Dotychczas, podczas trzech grupowych egzaminów zorganizowanych na przełomie czerwca i lipca, w siedzibie Fundacji 15 osób zdało 57 egzaminów. W Rzeszowie, w domu jednego z uczestników przeprowadzono egzaminy z trzech modułów. Łącznie 16 osób zdało 60 egzaminów. Daje to średnią 3,75 na osobę. Jest to bardzo dobry wynik, ponieważ planowano, że w okresie ośmiu miesięcy będzie przeszkolonych 20 osób, które zdadzą średnio trzy egzaminy. Do końca projektu zostało jeszcze 2,5 miesiąca. W połowie listopada planowane jest zakończenie szkoleń, a już w pierwszej połowie października rozpocznie się kolejna seria egzaminów na ECDL. Po 15 listopada uczestnicy szkoleń przystąpią do ostatnich egzaminów. Wszyscy zainteresowani udziałem w tego rodzaju szkoleniach mogą nadal przysyłać ankiety zgłoszeniowe. Wprawdzie kończy się projekt pilotażowy, lecz Fundacja przymierza się do dalszej realizacji przedsięwzięcia w oparciu o wzorce wypracowane w niniejszym projekcie. Ogromne zainteresowanie i długa kolejka oczekujących na możliwość szkolenia metodą zdalną, jest zachętą do dalszych działań zmierzających do podniesienia kwalifikacji i zdobycia europejskiego certyfikatu ECDL. Na dzień dzisiejszy zarejestrowano 72 chętnych do wzięcia udziału w tym szkoleniu. Szczegółowe informacje o ECDL można uzyskać na stronie: http://ecdl.idn.org.pl .

"e-Forum - Polska internetowa"

W dniach 26-28 września br. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbyło się VI Forum Teleinformatyki pod tytułem "e-Forum - Polska internetowa". Jego organizatorem, podobnie jak i w latach poprzednich było Centrum Edukacyjne EDUSOFT sp. z o.o. Przy tej okazji przypominamy, że to właśnie na II Forum Teleinformatyki w 1996r. w odpowiedzi na apel rzucony przez Marka Cara (zmarłego tragicznie działacza w środowisku informatycznym, m.in. twórcę Internetu dla Szkół) - narodziła się inicjatywa powołania do życia Internetu dla Niepełnosprawnych. Nadal uczestnicy tej dorocznej ważnej imprezy informatycznej wspierają IdN organizując na jego rzecz loterię fantową dla uczestników. W tym roku dochód z loterii przekroczył 4 tys. zł, które uroczyście przekazano przedstawicielom FPMiINR. Dziękujemy wszystkim uczestnikom Forum, firmom, które przekazały fanty na loterię, a także organizatorom, z prezesem firmy EDUSOFT na czele - panem Sławomirem Chabrosem. Informujemy też, że corocznie na http://fpmiinr.idn.org.pl zamieszczane jest rozliczenie finansowe z działalności Fundacji, z którego zainteresowani mogą dowiedzieć się na co są przeznaczane środki uzyskiwane przez FPMiINR od sponsorów i z dotacji.

Zaawansowane kursy komputerowe dla osób niepełnosprawnych

Instytut Maszyn Matematycznych Polskiej Akademii Nauk przyjmuje nieodpłatnie na prowadzone u siebie zaawansowane kursy komputerowe osoby niepełnosprawne. Aktualnie w szkoleniu uczestniczą cztery osoby niepełnosprawne skierowane do IMM PAN przez Fundację. Również firma EDUSOFT przyjmuje nieodpłatnie na zawansowane szkolenia informatyczne osoby współpracujące z Fundacją.

Aktualizacja danych w bazie użytkowników IdN1

W związku z aktualizacją danych w bazie użytkowników IdN1 uprzejmie prosimy o potwierdzenie korzystania z kont IdN1, a w szczególności konta e-mailowego. W przypadku nie korzystania z niego w okresie dwóch miesięcy - konto będzie likwidowane. Prosimy także o podanie rezerwowych kont e-mailowych na adres jarewa@idn.org.pl . Dziękujemy!

Zakończenie "VIII Warsztatu Aktywizacji Zawodowej"

W październiku kończy się prowadzony w KLABIR "VIII Warsztat Aktywizacji Zawodowej", współfinansowany przez dzielnice i gminy warszawskie. Bardzo dobrze układa się w tym zakresie współpraca z dzielnicami Praga Południe, Praga Północ, oraz gminami Bielany i Wawer. Typują one uczestników i interesują się efektami ich przygotowania do pracy. Dzielnica Żoliborz - jako jedyna z pośród dzielnic gminy Centrum - nie odpowiedziała w ogóle organizatorom na propozycję udziału w tej inicjatywie, ale i tak 11 niepełnosprawnych mieszkańców Żoliborza uczestniczy w WAZ. Inaczej postąpiła dzielnica Mokotów: na wniosek o dofinansowanie uczestnictwa w VII WAZ czterech niepełnosprawnych osób z tej dzielnicy, złożony we wrześniu 1999 r. odpowiedziała we wrześniu br. Przyznała połowę sumy, o którą występowali organizatorzy, oczekując, że wydana zostanie na papier i toner oraz dowóz ośmiu osób na VII warsztat, który skończył się w kwietniu br. Gratulujemy refleksu!

27 mln zł na zakup endoprotez

Ministerstwo Zdrowia w tym roku przeznaczy na zakup endoprotez 27 mln zł. Według danych, na zwyrodnienie stawów cierpi 8 mln Polaków. Wielu z nich wymaga wszczepienia endoprotezy w chore biodro lub kolano, aby mogli się samodzielnie poruszać. W ubiegłym roku dokonano wszczepienia endoprotezy zaledwie 10% zakwalifikowanych pacjentów. Niektóre kasy chorych z własnej inicjatywy dokonują zakupów endoprotez. Resort zdrowia obiecuje, że dzięki temu czas oczekiwania na operacje będzie krótszy i będą jaśniejsze zasady kolejek do zabiegów. 2 mln zł Ministerstwo wyda też na zakup specjalnych endoprotez dla dzieci z nowotworem kości.

MyszONka

Do Komputerowego Laboratorium Inwalidów Ruchu FPMiINR przesłany został piękny dar: wirtualna mysz (MyszONka), sterowana ruchami głowy i oddechem, wspomagająca osoby z niesprawnymi rękami w pracy z komputerem. W komplecie jest również program wyświetlający wirtualną klawiaturę na ekranie; łącznie pozwala to na edycję tekstu bez dotykania tradycyjnej klawiatury. Konstruktorem urządzenia jest p. Tomasz Gumny (www.gumny.com.pl). Fundatorem MyszONki jest przez redakcja "Elektroniki praktycznej" (www.ep.com.pl). Przewidujemy pokaz działania MyszONki na seminarium IdN'2000 (http://idn2000.idn.org.pl).

XyberSpeech

Firma Xybernaut (www.xybernaut.de) zaprezentowała oprogramowanie XyberSpeech, umożliwiające sterowanie komputerem za pomocą głosu. Przedstawiciele Xybernaut twierdzą, iż unikalność tego rozwiązania polega na możliwości przejęcia głosowej kontroli nad komputerem PC, włączając w to funkcje uruchamiania systemu, procedurę logowania czy zamykania systemu. (zob. http://www.pcworld.pl/nws/aktualnosci/1860.html).

Konsultacje w typowaniu wózka elektrycznego

Użytkownicy wózków elektrycznych zgromadzeni przy stowarzyszeniu ITW (International Team on Wheelchairs) oraz uczestnicy VI FORUM Niezależnego Życia w Ciechocinku (maj-wrzesień 2000) idąc w sukurs wszystkim, którzy nie chcą popełnić błędu lub pomyłki w typowaniu wózka elektrycznego, uruchomili w dniach od 23 września do 08 października darmowe konsultacje. Wszyscy, którzy mają wątpliwości lub chcą podzielić się dobrymi radami mogą dzwonić na numer tel/fax 054 416 12 14, tel/fax 022 619 75 36, pisać na adres soldier1@poczta.onet.pl, lub dzwonić do koordynatora akcji Darka Mokosy tel. 0-602-135-062. Zaproszenie to adresowane jest do wszystkich zainteresowanych osób oczekujących na wózek elektryczny, zainteresowanych udziałem w programie celowym Pełnomocnika Rządu ds. ON pod nazwą DROGOWSKAZ (zarówno zakwalifikowanych jak i nie zakwalifikowanych), do koordynatorów programu w Oddziałach PFRON, a także producentów i dystrybutorów wózków elektrycznych. Konsultacje przeprowadzone są podobnie jak w latach 1991-1999 przez wyspecjalizowane kadry międzynarodowej organizacji działającej dla potrzeb "wózkowiczów" INTERNATIONAL TEAM ON WHEELCHAIRS oraz specjalistów w zakresie rewalidacji osób z uszkodzonym aparatem ruchu: lekarzy, fizjoterapeutów, ergoterapeutów, instruktorów aktywnej rehabilitacji, a także dodatkowo uczestników światowego programu INDEPENDENT LIVING. International Team on Wheelchairs działa na świecie. W Polsce działalność rozpoczął w 1991 roku włączając się w polsko-szwedzki Ruch Aktywnej Rehabilitacji (dla para- i tetraplegików). Od 1993 roku zorganizował 112 dwutygodniowych obozów szkoleniowych również dla chorych na SM, dystrofię mięśniową, DPM. ITW wykształcił wielu instruktorów na wózkach i uruchomił własny Collegium Nobilium (Filię Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej z internatem dla osób na wózkach). Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.soldier.topnet.pl.

Lista dyskusyjna el-ka@ufik.idn.org.pl

Zapraszamy osoby zainteresowane urządzeniami elektronicznymi wspomagającymi niepełnosprawnych na uruchomioną niedawno na serwerze ufik.idn.org.pl listę dyskusyjną el-ka@ufik.idn.org.pl. Aby zapisać się na tę listę należy nadać przesyłkę adresowaną do majordomo@ufik.idn.org.pl z pustym polem Subject (Temat). W treści przesyłki należy napisać polecenie: subscribe nazwa_listy Twój_adres_e-mail. (Zamiast nazwa_listy wstawiamy el-ka). A więc np. użytkownik bingo zgłosi zamiar subskrypcji pisząc: subscribe el-ka bingo@idn.org.pl. Opiekun listy dokonuje akceptacji subskrypcji, a użytkownik otrzyma wtedy potwierdzenie wraz z krótką instrukcję. (Możliwe jest także ustawienie list bez opiekuna lub moderowanych przez niego). Analogicznie można się wypisać z listy przez: unsubscribe nazwa_listy Twój_adres_e-mail.

0-800-120-811

W informacji o opłatach za połączenia od 1 września z Internetem (Kurier IdN13) jest pomyłka w podanych godzinach; powinno być od 18:00 do 8:00 - 6 min w dni robocze. Przepraszamy - ta pechowa "13"! Podajemy też bezpłatny telefon do Telekomunikacji Polskiej w sprawach Internetu 0-800-120-811.

Zmierzyć sukces serwisu internetowego

Jak pisze Artur Kozdrowski w serwisie onet.pl w czasie konferencji Web Publishing, której tematem były sposoby pomiaru sukcesu serwisu internetowego, jej uczestnicy zgodnie stwierdzili, że realnym miernikiem wartości serwisu WWW jest nie liczba jego odsłon, lecz liczba użytkowników zadowolonych z oferowanych usług. W Internecie jest ponad 2 mld stron WWW. Ponad dwie trzecie serfujących twierdzi, że nie jest zadowolona z tego, co może znaleźć w sieci. Użytkownicy najczęściej skarżą się na: "trudną nawigację", "powolne pobieranie" i "niemożność znalezienia poszukiwanych informacji". Podstawowymi czynnikami decydującymi o sukcesie strony sieciowej są: czas potrzebny na wykonanie określonego zadania i włożony weń wysiłek. Na rejestrację w serwisie użytkownik nie powinien tracić więcej niż 150 sek. i odpowiadać maksymalnie na 4 pytania. Istotne jest także określenie wysiłku, jakiego wymaga nawigacja po serwisie: liczba opcji wyboru, liczba stron, konieczność przesuwania tekstu i wprowadzania informacji. Nowe technologie tworzenia witryn WWW należy wykorzystać przede wszystkim do ograniczenia czasu i wysiłku, który użytkownik musi poświęcić, aby znaleźć w sieci to, czego szuka.

Nowa wersja Microsoft® Office

5 września 2000 r. firma Microsoft obchodziła 25-lecie swojego istnienia. Bill Gates, przewodniczący Rady Nadzorczej Microsoftu i główny architekt oprogramowania przypomniał zgromadzonym na jubileuszowej uroczystości 20 tys. pracowników, że w 1975 r. on i Paul Allen dostrzegli możliwość przekształcenia komputera osobistego, jakim bawili się hobbyści, w urządzenie mające zrewolucjonizować świat. Najnowszym "dzieckiem" Microsoftu jest nowa wersja Microsoft® Office, której wersję beta otrzymały już wybrane grupy klientów. Nowy pakiet Microsoftu oferuje rozwiązania komunikacyjne i biurowe, zwiększające możliwości użytkowników i pozwalające im w pełni wykorzystywać oraz kontrolować to oprogramowanie. Poprawi ono komunikację i współpracę w zespołach, a także zwiększy możliwości tworzenia rozwiązań na platformie Office. Będzie to także pierwszy pakiet Office, który rozpocznie realizację wizji Office.NET dzięki wbudowanym usługom internetowym, pozwalającym użytkownikom na wydajniejsze korzystanie z Office w sieci WWW. Warto zwrócić uwagę na inną innowację: w oprogramowaniu zawarta jest nowa technologia rozpoznawania mowy, która pozwala użytkownikom tworzyć i edytować dokumenty posługując się poleceniami głosowymi i dyktując. 14 września 2000 r. Firma Microsoft poinformowała też o udostępnieniu angielskiej wersji Microsoft® Windows® Millennium Edition (Windows Me), nowego systemu operacyjnego dla użytkowników komputerów domowych. Windows Me oferuje zaawansowane technologie w takich dziedzinach, jak zapewnianie sprawnego działania komputera, media cyfrowe, sieci domowe i praca w Internecie. System można zakupić w postaci pełnego pakietu instalacyjnego lub jako uaktualnienie do systemów Windows 95, Windows 98 oraz Windows 98 Second Edition. Producenci komputerów osobistych oferują również system operacyjny Windows Me zainstalowany w nowych komputerach przeznaczony dla klientów indywidualnych. Osobno podamy informację o pojawieniu się polskiej wersji nowego systemu.

Transmisja głosu w sieci

Cisco Systems wprowadza nowe aplikacje integrujące transmisję głosu z sieciami komputerowymi. Wszystkie aplikacje bazują na wprowadzonej przez Cisco Systems otwartej architektury integrującej transmisję głosu i obrazu w sieciach danych, AVVID (Architecture for Voice, Video and Integrated Data).

 

W tym numerze Kuriera IdN1 wykorzystano materiały przekazane przez K. Markiewicza, M. Piątkowską, R. Sawickiego, K. Wojakowską.
Dziękujemy!

 

Redakcja Kuriera IdN1 przypomina Czytelnikom, iż oczekuje na informacje o problemach środowiska osób niepełnosprawnych. Interesują nas też krótkie streszczenia artykułów z prasy lokalnej dotyczących problemów ON (należy podawać tytuł czasopisma i datę ukazania się artykułu). Za wykorzystane w Kurierze IdN1 materiały przyznawane są nagrody. Materiały należy przesyłać na adres (w formacie Worda jako załącznik): k.karwicka@idn.org.pl lub karwicka@pol.pl.

 

  Poprzedni numerSpis numerówwww.idn.org.plPowrót do poczštkuNastępny numer  Mail