Kurier IdN1 Redaguje:
Krystyna Karwicka-Rychlewicz
  gazetka internetowa
   (http://www.idn.org.pl/kurier/)
Kurier Nr 5 (005)    6 grudnia 1999 r.  

 

PFRON uruchomił specjalny program finansow

W połowie 1999 roku PFRON uruchomił specjalny program finansowy (30 mln zł, z czego 5 mln dla dzieci i młodzieży), który miał umożliwić zwrot osobom niepełnosprawnym znacznej części kosztów zakupu nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego, który zgodziły się częściowo tylko refundować kasy chorych. Pierwszą część przeznaczonych na ten cel środków PFRON przelał na konto powiatowych centrów pomocy rodzinie w sierpniu. Tymczasem, jak informuje "Gazeta Wyborcza" z 29 listopada br., w większości powiatów pieniądze leżą niewykorzystane. I tak na przykład w województwie świętokrzyskim wydano zaledwie 5% z 880 tys. zł, w opolskim - 4,8%, w Krakowskiem, być może, do końca roku uda się wykorzystać 50-60% przyznanej kwoty.

- Pieniądze przyszły za późno, zabrakło koordynacji i informacji - powiedział "Gazecie" przedstawiciel Świętokrzyskiej Kasy Chorych. W dodatku PFRON na początku realizacji programu przekazał wiadomość, że kwota dofinansowania wynosi tylko 30% sumy, którą zrefundowała kasa, a dopiero w połowie października podjął decyzję o możliwości zwrotu do 200% sumy, na jaką jest zgoda kasy chorych za zakup określonego artykułu, np. wózka, protezy, aparatu słuchowego itp. W dodatku refundację w przypadku sprzętu uzależniono od tego, czy kasa chorych zgadza się zwrócić część kosztów. Tymczasem pod koniec roku większość kas chorych już wyczerpała swój limit na ten cel.

Minister Joanna Staręga-Piasek zapewniła przedstawicieli "Gazety", że pieniądze nie wydane w tym roku nie przepadną; będzie można korzystać z nich w przyszłym roku. Być może uda się też przekonać PFRON, by zgodził się na zwrot rachunków tegorocznych w 2000 roku. Wszyscy zainteresowani skorzystaniem z dofinansowania do zakupu sprzętu mogą uzyskać bliższe informacje pod bezpłatnym numerem telefonu 0 800 120 407.

Nie podano też, że ośrodki pomocy społecznej dysponują znaczna kwotą, którą można wykorzystać na dofinansowanie zakupu sprzętu domowego, a nawet pościeli. Wiele powiatów dowiedziało się o tych środkach jeszcze później.

 

Punkt Konsultacyjny

W Biurze Pełnomocnika rządu ds. ON, Warszawa, Gałczyńskiego 4, I piętro, pokój 308, 1 grudnia br. został uruchomiony punkt konsultacyjny, w którym specjaliści z zakresu prawa pracy będą odpowiadać na pytania, udzielać wyjaśnień i porad osobom niepełnosprawnym. Punkt będzie czynny codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 14.00. Wyjaśnienia będą udzielane również telefonicznie pod nr: (022) 828 08 02, fax - (022) 826 44 49.

 

Bank Drugiej Ręki

Z inicjatywy Banku Informacji o Organizacjach Pozarządowych Klon/Jawor, Fundacji Stefana Batorego i Polskiej Akcji Humanitarnej powstał Bank Drugiej Ręki. Będzie on zbierał używane komputery od firm i instytucji, przygotowywał je do dalszego użytku, a następnie przekazywał niekomercyjnym instytucjom, których nie stać na zakup nowoczesnego sprzętu. W Polsce sprzedaje się rocznie około 800 tys. nowych komputerów, które w wielu przypadkach zastępują stary sprzęt. Z prostego rachunku wynika, że jeśli tylko 5% nowych komputerów zastąpi stary sprzęt, będzie to aż 37,5 tys. komputerów. Jeśli tylko co piąty będzie nadawał się do użytku - Bank będzie dysponował 7,5 tys. komputerów. Ich głównymi odbiorcami mają być, jak informuje Marek Tuszyński, przedstawiciel Fundacji Batorego - współorganizatora Banku - osoby niepełnosprawne, szkoły i biblioteki wiejskie oraz organizacje pozarządowe. Komputery będą do nich trafiać za pośrednictwem organizacji działających w danym środowisku, między innymi naszej Fundacji. Osoby indywidualne na razie nie mogą liczyć na bezpośredni dar z Banku.
Ze spisem zasad, według których będą rozdawane komputery, można zapoznać się na witrynie Internetowej Banku: http://www.bdr.ngo.pl.

 

II Międzynarodowe Targi Firm Doradczych i Szkoleniowych - Expo Training 99

W dniach 2 i 3 grudnia br. odbyły się II Międzynarodowe Targi Firm Doradczych i Szkoleniowych - Expo Training 99. Fundacja po raz drugi otrzymała od organizatora - Limes Centrum Sp. z o.o. - bezpłatne stoisko. W tym roku głównym naszym hasłem było poszukiwanie telepracy i propagowanie IdN. Staliśmy się też "ambasadorami" tych firm, które sponsorują Fundację (prezentowaliśmy logo firmy i jej materiały reklamowe) oraz organizacji pozarządowych, które z nami współpracują.

Ofiarowanie Fundacji bezpłatnego stoiska podyktowane było chęcią wypromowania naszej działalności szkoleniowej i programu doradczego dla niepełnosprawnych. Za tę możliwość jesteśmy szczególnie wdzięczni p. Markowi Pawłowskiemu - dyrektorowi Limes Centrum. Mamy nadzieję, że w ciągu dalszym zechce uczyć nas promocji.

 

Pięć lat dwumiesięcznika "Integracja"

Minęło pięć lat dwumiesięcznika "Integracja". Z tej okazji 2 grudnia br. odbył się w Filharmonii Narodowej uroczysty koncert, połączony z aukcją obrazów artystów malujących ustami i nogami. Wręczono też medale "Przyjaciel Integracji" Małgorzacie Wiśniewskiej, Janowi Litwińskiemu i ks. Franciszkowi Czudkowi.

Życzymy dalszych sukcesów. "Integracja" wkrótce pojawi się w wersji internetowej pod adresem http://www.idn.org.pl/integracja/.

 

Pięć lat dwumiesięcznika "Integracja"

Ci użytkownicy komputera osobistego, którzy korzystają z programów Microsoftu i chcieliby sprawdzić, jak zachowa się ich sprzęt w roku 2000, powinni jeszcze przed 31 grudnia br. zajrzeć pod adres: http://www.year2000.msn.pl/. Strony te zawierają praktyczny opis problemu roku 2000 oraz wskazówki, jak sprawdzić i przygotować posiadany komputer, oprogramowanie i dane, by nie mieć kłopotów. Można też dzwonić pod bezpłatny numer 0-0-800-3111-258, pod którym można uzyskać informacje w języku polskim na temat roku 2000.

 

SPOTKANIE WIGILIJNE

Wszystkich podopiecznych, członków i sympatyków naszej Fundacji serdecznie zapraszamy na SPOTKANIE WIGILIJNE, które odbędzie się 19 grudnia (niedziela) o godzinie 11.00 w Komputerowym Laboratorium Inwalidów Ruchu ul. Twarda 51/55 w Warszawie. Każdy przynosi swoją ulubioną potrawę, by inni też mogli jej skosztować!
Do zobaczenia:-)

 

 

  Poprzedni numerSpis numerówwww.idn.org.plPowrót do poczštkuNastępny numer  Mail