Kurier IdN1 Redaguje:
Krystyna Karwicka-Rychlewicz
  gazetka internetowa
   (http://www.idn.org.pl/kurier/)
Kurier Nr 3 (003)    2 listopada 1999 r.  

 

Ogólnopolska Giełda Pracy Osób Niepełnosprawnych

Od 25 października br. działa Ogólnopolska Giełda Pracy Osób Niepełnosprawnych. Jej inicjatorem jest Spółka Akcyjna Impel, którą wspierają: POPON, Program III Polskiego Radia i Gazeta Wyborcza. W pierwszych dniach jej istnienia zgłosiło się ponad 100 osób niepełnosprawnych poszukujących pracy, natomiast zainteresowanie pracodawców było znikome. - Pracodawcy nie wierzą w niepełnosprawnych - stwierdził koordynator Giełdy - Andrzej Kulesza - zaś niepełnosprawni nie umieją się zaprezentować. Organizatorzy Giełdy za główny cel postawili sobie poszukiwanie pracodawców. Oferty pracy można zgłaszać do biura centralnego Giełdy w Warszawie: ul. Marszałkowska 55/73 m 61.

Informacji o Giełdzie można szukać pod adresem: http://www.impel.com.pl./gielda/info.htm lub pod bezpłatnym ogólnopolskim numerem telefonu - 0-800-477-322.

Zachęcamy wszystkich, zwłaszcza naszych podopiecznych i absolwentów kursów komputerowych do składnia swoich ofert poszukiwania pracy. Sądzimy, że ukończenie Warsztatu Aktywizacji Zawodowej pozwoli na dobre zaprezentowanie się potencjalnemu pracodawcy. Ukończenie kursu obsługi komputera będzie niewątpliwie dodatkowym atutem na konkurencyjnym rynku pracy.

Życzymy powodzenia!

 

Rządowa koncepcja uregulowań prawnych dotyczących zakładów pracy chronionej

Nadal trwają dyskusje nad uregulowaniami prawnymi dotyczącymi zakładów pracy chronionej. Kazimierz Marcinkowski, szef gabinetu politycznego premiera, przedstawił posłom nieformalną jeszcze, rządową koncepcję uregulowania tej sprawy. ZPCH miałyby zachować prawo do ulgi w podatku VAT, chociaż jej wielkość byłaby zróżnicowana w zależności od stopnia niepełnosprawności zatrudnianych pracowników. Przedsiębiorstwo mogłoby odliczyć iloczyn 3-krotności najniższego wynagrodzenia i liczby niepełnosprawnych (tak jest obecnie) tylko wówczas, gdy zatrudniani pracownicy są inwalidami w stopniu znacznym. Umiarkowany stopień niepełnosprawności dawałby prawo do dwukrotności, w pozostałych przypadkach wskaźnik ten wynosiłby jednokrotność. Podatek, który po odliczeniach firma musiałaby zapłacić, trafiałby do urzędu skarbowego, a nie - tak jak dziś - do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zmieniłyby się też zasady odprowadzania zaliczek na poczet podatku PIT. Obecnie trafiają one do PFRON. Po wprowadzeniu w życie nowych zasad do Funduszu wpływałoby tylko 30%.

 

Skończył się V Warsztat Aktywizacji Zawodowej

Skończył się V Warsztat Aktywizacji Zawodowej, sponsorowany przez "Wspólną Drogę", na "półmetku" jest VI Warsztat sponsorowany przez Microsoft. Od stycznia 2000r. nasza Fundacja nie ma środków na następne Warsztaty, mamy natomiast kandydatów; do 30 października br. zgłosiło się już 36 osób, w tym 10 na wózkach. Wnioski o dofinansowanie Warsztatu złożone zostały w kilku miejscach, między innymi w Zarządzie Miasta (któż jak nie Zarząd miasta powinien dbać o swoich niesprawnych Warszawiaków), a także w poszczególnych dzielnicach Gminy Centrum z propozycją, by każda z nich sfinansowała szkolenie czterech osób, które sami mogą wybrać.

Szkolenie czterech osób przez cztery miesiące obciąża dzielnicę kwotą tylko 4 tys. złotych. Warto dokonać następującego przeliczenia: roczna renta socjalna jednej osoby to 348 zł x 12 miesięcznie czyli dla jednej osoby ok.4200 zł rocznie, a dla czterech - 16.8000 zł rocznie. Tę rentę można pobierać przez wiele lat, oczekiwać też od pomocy społecznej różnych dodatkowych świadczeń. Natomiast ukończenie Warsztatu Aktywizacji Zawodowej oznacza dla osoby niepełnosprawnej zwiększenie jej szans na rynku pracy, innymi słowy danie jej przysłowiowej wędki zamiast już złowionej malutkiej rybki.

Czy nie lepiej inwestować w wędkę?

 

VI Warsztat Aktywizacji Zawodowej

VI Warsztat Aktywizacji Zawodowej sponsorowany przez Microsoft zakończył szkolenie na poziomie podstaw obsługi komputera (Windows, Word, Excel). Od 2 listopada zaczęło się szkolenie w zakresie obsługi baz danych, a potem nastąpi "skok" w Internet, który zakończy się w ostatnich dniach stycznia 2000 r.

 

V Forum Inicjatyw Oświatowych

Nasza Fundacja jest jednym z członków komitetu Organizacyjnego V Forum Inicjatyw Oświatowych, które odbędzie się w gmachu Sejmu RP w dniach 6 i 7 listopada br. (udział bierze ponad 200 NGOSów ). Tematami wiodącymi są "Dziecko niepełnosprawne w szkole" i "Szkoły wiejskie". Nasi podopieczni w ramach wolontariatu zajmą się tym, by materiały z Forum szybko trafiły na strony Internetowe Chętni do tej pracy mogą się jeszcze zgłaszać dzwoniąc pod numery: 399483 lub 0-501830295. Swoją drogą ciekawe czy środowisko osób niepełnosprawnych zorganizuje kiedykolwiek I FORUM INICJATYW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH ?

 

Seminarium pt.: "Internet dla Niepełnosprawnych dziś i jutro"

W dniu 15 listopada 99 odbędzie się w naszej Fundacji Seminarium pt.: "Internet dla Niepełnosprawnych dziś i jutro". Współorganizatorami są: Program Internet Fundacji Batorego, Microsoft Polska, Centrum Systemów Teleinformatycznych TPSA, Wydawnictwo Lupus i Instytut Podstaw Informatyki. Gośćmi honorowymi Seminarium będą: profesor Christian Buehler i pan Janus Nędza z Forschngsinstitut Technologie-Bechindertenhilfe (Evangelische Stiftung Vohnarstein) z Welter w Niemczech. Zaprosiliśmy również panią minister Joannę Starągę-Piasek - pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych, przedstawicieli PFRON i jego Oddziału Mazowieckiego, Zarządu Miasta i Gmin warszawskich a także wielu organizacji pozarządowych.

Zapraszamy też podopiecznych i sympatyków Fundacji.

 

VII Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego oraz Sprzętu dla Osób Niepełnosprawnych "Rehabilitacja'99"

W dniach 4-6 listopada br. w Hali Łódzkiego Ośrodka Sportu w Łodzi przy ul. Ks. Skorupki 21 odbędą się VII Targi Sprzętu Rehabilitacyjnego oraz Sprzętu dla Osób Niepełnosprawnych "Rehabilitacja'99". Imprezie towarzyszyć będzie Seminarium Szkoleniowe dla lekarzy i rehabilitantów. Zainteresowani szerszą informacją o Targach powinni zajrzeć na stronę Internetu: www.rehabilitacja.pl.

 

  Poprzedni numerSpis numerówwww.idn.org.plPowrót do poczštkuNastępny numer  Mail