AKTUALIZACJA STRONY 22 kwietnia 2003 r.

Pajęczaki

Internetowa społeczność niepełnosprawnych


Warto zobaczyć

Znane firmy komputerowe
Ciekawe strony

Książki - lista tematów

Beletrystyka
Historia
Psychologia
Fantastyka

Aktualności


Widzieć inaczej


Tak się czasem przytrafia, że los nie oszczędza naszego zdrowia. Wzrok, będący ważnym narządem zmysłu, bywa narażony na różne choroby. Jeśli jest tak, że tracisz wzrok, nie oznacza to utraty zdolności życia takiego jak wcześniej.
Dzisiejszy rozwój techniki komputerowej umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym korzystanie z komputera dzięki oprogramowaniu do syntezy mowy.
Oprogramowanie to pozwala czytać zawartość ekranu monitora a możliwe to jest za pośrednictwem tak zwanych screen readerów.
To samo życie, które zmusza Ciebie do zmiany stylu egzystencji i nakazuje nowe nauki daje również do ręki urządzenia, pozwalające w dalszym ciągu funkcjonować tak, abyś nie odczuwał (-a) tych zmian na gorsze.
Zanim jednak zdecydujesz się na ułatwienie sobie życia jako człowieka niewidomego z pomocą komputera zapoznaj się z ofertą istniejących na naszym rynku firm, których specjalizacją jest sprzęt do syntezy mowy.
O ich powadze zdecydujesz jako użytkownik kupionego sprzętu, ale napewno są to trzy największe w naszym kraju firmy.

1. ALTIX jest firmą mieszczącą się w Warszawie.
Jej założycielem i prezesem jest człowiek, który sam będąc niewidomy, rozumie dobrze nasze potrzeby. Jego firma zajmuje się dystrybucją sprzętu i oprogramowania dla osób niewidomych, między innymi notatników elektronicznych, sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych oraz drukarek brajlowskich ze Szwecji.

2. E.C.E. pod wodzą Pana Konrada Łukaszewicza zajmuje się rozprowadzaniem oprogramowania do syntezy mowy. Firma prowadzi również sprzedaż notatników elektronicznych o nazwie Kajetek.

3. HARPO jest poznańską firmą, która działa pod przewodnictwem Pana Jarosława Urbańskiego. Firma zajmuje się między innymi sprzedażą urządzenia, które umożliwia czytanie książek oraz dokumentów, jak również pomocnych w codziennym życiu elektronicznych dodatków.

Powrót do początku strony

Mając już odpowiedni sprzęt i oprogramowanie każdy użytkownik chciałby wykorzystać go w równie odpowiedni sposób.
Wielu niewidomych jako jedno ze swoich zainteresowań traktuje książki. Czasem bywa tak, że ma się komputer z modemem lub stały dostęp do internetu, lecz w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma biblioteki, nie mówiąc o takiej, która dysponuje książkami w wersji brajlowskiej.
Trzeba więc zaopatrzyć się w taką ich formę, która jest w danej chwili dostępna.
Książki w wersji elektronicznej są łatwe w magazynowaniu i trwałe w użyciu.
Wychodząc naprzeciw potrzebom, chyba nie tylko ludzi niewidomych, lecz także wszystkich niepełnosprawnych, postanowiliśmy udostępnić w jednym miejscu książki zebrane w sieci internetowej.
Poniżej znajduje się lista książek, które klikając na link, można pobrać i spokojnie poczytać sobie w domu, bez konieczności wychodzenia z niego lub angażowania przyjaciół.

Zapraszamy również do odwiedzenia interesujących stron, gdzie można wiele dowiedzieć się o świecie niewidomych, skorzystać z demonstracyjnych wersji programów do syntezy mowy dla osób z wadą wzroku oraz zapoznać się z tym co obecna technika nam oferuje.


Oto niektóre nasze propozycje ciekawych stron w internecie:

Synteza w komputerze. - serwis traktujący o udźwiękawianiu komputerów. Autor poświęca w nim wiele miejsca nie tylko systemowi Windows.

CNIN - strona w ramach witryny Uniwersytetu Warszawskiego, będąca udziałem studentów niewidomych i niedowidzących a traktująca o ich pracy w Centrum Komputerowym.

ESCAPE - miła, sympatyczna i dostępna stronka ciekawego magazynu komputerowego

Pełnosprawny komputer dla niepełnosprawnych. - strona poświęcona obsłudze komputera przez osoby niepełnosprawne

Komputer dla Homera jest programem celowym wprowadzonym w życie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Program ten powstał kilka lat temu, a jego podstawowym założeniem jest umożliwienie prowadzenia normalnej egzystencji w społeczeństwie osobom niewidomym i niedowidzącym, poprzez refundację zakupu sprzętu i oprogramowania komputerowego.

Podręczniki - strona zawierająca książki do nauki programu Linux oraz języka HTML w wersjach elektronicznych do pobrania

nie widzieć to nie znaczy nie móc; tutaj znajdziesz gry dla niewidomych w piętnastodniowych wersjach, które powinny Ciebie zadowolić i naaapewno się znudzą..?.
no chyba, że masz dzieci
Lecz jeśli tak jest, to gdy pójdą grzecznie spać możesz postarać się o inne gierki dla siebie;
dorośli bywają jednak niekiedy bardziej wybredni od swoich milusińskich i chcą więcej i więcej.

Paranauka i parapsychologia są dziedzinami, które interesują zapewne dużą część z Was; na stronie tej można poczytać książki on line, jak też ściągnąć je na dysk.

Biblioteka internetowa to bardzo popularny i dostępny dla wielu rodzaj zapoznawania się z książkami. Na początek polecam jedną z nich, choć panują opinie, że nie wszystkie książki tam zamieszczone są czytelne i dostępne dla niewidomych. Lecz nie dowiesz się tego osobiście jeżeli tam nie zajrzysz.

mBank jest internetowym bankiem umożliwiającym dokonywanie operacji płatności bez konieczności wychodzenia z domu, co jest wielce korzystne dla osoby niewidomej oraz każdej niepełnosprawnej. Gorąco polecam mBank ze względu na łatwość obsługi konta i czytelność strony.

Oko to bardzo ważny narząd zmysłu człowieka. O jego budowie, roli i zasadach funkcjonowania dowiesz się zaglądając na tą stronę.

PECET jest magazynem komputerowym, który wprowadza użytkownika w świat techniki cyfrowej w profesjonalny i czytelny sposób. Ze strony tego pisma możesz dokonać jego prenumeraty i otrzymać wersję elektroniczną.

Powrót do początku strony

 1. Aleksander Fredro - Zemsta - 42,4 kB

 2. Aleksander Fredro - Pan Jowialski - 51,3 kB

 3. Konstanty Ildefons Gałczyński - Liryki i satyry - 66,3 kB

 4. Johann Wolfgang Goethe - Cierpienia młodego Wertera - 99,3 kB

 5. Stefan Żeromski - Popioły - 568 kB

 6. Gabriela Zapolska - Moralność Pani Dulskiej - 46,3 kB

 7. Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz - 252 kB

 8. Adam Mickiewicz - Sonety krymskie - 6,5 kB

 9. Adam Mickiewicz - Grażyna - 21,4 kB

10. Adam Mickiewicz - Oda do młodości - 1,5 kB

11. Adam Mickiewicz - Sonety odeskie - 7,4 kB

Powrót do początku strony

 1. Andrzej Albert - Najnowsza historia Polski 1914-1993 tom 1 i 2 - 1,41 MB

 2. alan Bullock - Hitler i Stalin - 1,05 MB

 3. Max Cary - Dzieje Rzymu - 1,21 MB

Powrót do początku strony

 1. Marcel Maus - Sposoby posługiwania się ciałem -

 2. Krzysztof Jedliński - Jak rozmawiać -

 3. Gordon Serfontein - Twoje nadpobudliwe dziecko -

Powrót do początku strony
Powrót do początku strony

Aktualności

Audycja

W dniu 21 maja 2002 roku o godzinie 20:30 w warszawskiej rozglosni radiowej o nazwie "Radiostacja" odbyła się audycja z udziałem jednego z przedstawicieli internetowej społeczności niepełnosprawnych, Jacka Rastawieckiego.
Tematem przewodnim tej audycji było przybliżenie słuchaczom spraw związanych z użytkowaniem komputera przez osoby niewidome.
Autorzy zadawali najróżniejsze pytania związane z tym tematem a mianowicie jak działa program do syntezy mowy, co to w ogóle jest i ile kosztuje, gdzie można zaopatrzyć się w sprzęt specjalistyczny oraz jak taki użytkownik radzi sobie w pracy przy komputerze z wykorzystaniem internetu.
Rozmówcy przekazali słuchaczom podstawowe informacje na tematy integracji, jaką umożliwia posiadanie stałego łącza z internetem oraz jak wygląda Internetowe Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, którego podstawowym założeniem w działalności jest propagowanie możliwości dostępu do stałego łącza do internetu przez osoby z różnym stopniem inwalidztwa i co taki dostęp za sobą niesie.
Powyższe tematy zostały przedstawione ogólnikowo ze względu na brak czasu antenowego w wystarczającej ilości, ale gość został zapewniony o planowanych kolejnych programach o ludziach ze środowiska niepełnosprawnych.
W audycji była mowa także o tym, jak osoba z wadą wzroku może korzystać z różnych aplikacji programowych oraz jak są one obsługiwane przez oprogramowanie do syntezy mowy.
Kolejna audycja o powyższych sprawach odbędzie się w dniu 26 czerwca bieżącego roku na antenie radia BIS, o godzinie 11:45; Program nosi nazwę Impulsyna tą audycję w imieniu redakcji oraz swoim własnym serdecznie zaprasza autor tej relacji, Jacek Homer Rastawiecki.

PowrótPowrót do początku strony

Fotka 1

Fotka 2

Fotka3


Z przedostatniej chwili

Informacja ta, w chwili obecnej jest przeznaczona przede wszystkim dla niepełnosprawnych mieszkańców Warszawy, ale kto wie, czy kolejne zarządy miejskich transportów nie wpadną na podobny do stolicowego pomysł.
Otóżnasi bezradni radni, odpowiedzialni za to, gdzie, kiedy i jak się przemieszczamy w mieście Warsa i Sawy, wpadli na genialny, bo jakiż by inny, pomysł aby mieszkańcy nadwiślańskiego grodu, będący inwalidami grupy pierwszej, czyli wśród nich niewidomi oraz Osoby drugiej grupy inwalidzkiej zaopatrzyli się, jednorazowo w karty, tak zwane miejskie, które uprawnią ich do przejazdów za ich okazaniem powszechnymi środkami lokomocji publicznej.
Oczywiście jak publicznej to i powszechnej. Taaak, oczywiście. Jasne jak słońce, tyle tylko jakie my, inwalidzi i niewidomi mamy tutaj zdanie do powiedzenia?
Wiadomo, że żadne, ale to już nikogo w dzisiejszej, hmmm demokratycznej rzeczywistości nie dziwi.
Z jednej strony taka karta ułatwi w pewnym stopniu przechodzenie przez metrowe, to znaczy te w metrze, bramki czy będzie swego rodzaju identyfikatorem w autobusach i tramwajach, niemniej ich rozprowadzaniem mógłby się zająć Zarząd Główny PZN.
Na ul. Senatorskiej, bo tam się mieszczą punkty sprzedaży owych kart, jest ogromna liczba petentów, którzy załatwiają inne sprawy i osoba niewidoma, choć baaaardzo obeznana z życiem po ciemku, może mieć kłopoty z poruszaniem się w tłumie, jak na pierwszego maja nie mówiąc już o odnalezieniu odpowiedniego okienka.
Pomysłowość godna..., ciekawe czego?
Koszt karty, chyba z uwzględnieniem konieczności łatania dziury budżetowej, to 5 złotych.
Pomimo wszystko życzymy udanych zakupów i punktualnego kursowania.
Ze szczegółami oferty a właściwie konieczności możesz zapoznać się, jak zawsze, na stronie warszawskiego zarządu ZTM
Tam też dostępne są linki do stron zarządów transportowych innych miast w Polsce.


Nowa inicjatywa

Wspomniany wcześniej na tej stronie elektroniczny bank internetowy o nazwie mBank ma zamiar uruchomić nowy program, którego podstawowym założeniem będzie umożliwienie korzystania z oferty tego banku przez osoby głuchonieme.
Obsługa klienta będzie odbywać się za pomocą korespondencji e-mail, do której powołani zostaną odpowiednio przeszkoleni operatorzy.
Weryfikacja danych, jak również hasła i pozostałe operacje związane z założeniem konta będą odbywały się wyłącznie drogą korespondencji elektronicznej.
Ponadto dla osób niewidomych są obecnie projektowane tak zwane podstrony, które będą zawierały teksty alternatywne, niewidoczne na ekranie monitora dla ludzi widzących a czytane przez syntezatory mowy.
Takie cudeńka są dla niewidomego dostępne dzięki trybowi MS AA, który jest aplikacją zawartą we wnętrzu programów do syntezy mowy, między innymi w programach Hal i Window-eyes.

PowrótPowrót do początku strony


Trzeci Zjazd Ustroń 2002

Już po raz trzeci odbędzie się w Ustroniu zjazd internetowej społeczności osób niepełnosprawnych.
Ta niezwykle malownicza górska miejscowość gości inwalidów dzięki uprzejmości sponsorów i dyrekcji hotelu Magnolia.
W programie spotkania przewidziane są wykłady, odczyty i prelekcje.
Do, moim zdaniem najciekawszych będą się zaliczać wystąpienia naukowców i inżynierów zajmujących się technologiami poprawy słuchu a także nauczycieli języka migowego.
Możliwe również będzie poznanie podstaw programowania w języku HTML, który służy pisaniu stron internetowych.
Oprócz wspomnianych wykładów będą także odbywać się zabawy taneczne i ogniska z kiełbaskami dla uczestników zjazdu.
Organizatorzy tego zjazdu osób niepełnosprawnych przewidzieli obecność sponsorów, z którymi uczestnicy będą mogli porozmawiać i przedstawić swoje problemy.
Warunkiem uczestnictwa w ustrońskim spotkaniu jest wypełnienie ankiety znajdującej się na stronie organizatorów III Zjazdu Ustroń 2002.
Osobiście nie byłem na dwóch poprzednich zjazdach, ale gorąco i serdecznie zapraszam, choć koszt nie jest mały biorąc pod uwagę ilość spędzonych na miejscu dni oraz warunki finansowe wielu osób niepełnosprawnych.

PowrótPowrót do początku strony


Co o Window-Eyes wiedzieć trzeba

Nieco wyżej wspomniałem o pewnym programie i zawartej w nim aplikacji, która umożliwia osobom niewidomym korzystanie z internetu.
Niewidomi posiadający już programy do syntezy mowy nie zawsze są zadowoleni z dostępności stron internetowych, jakie zapewnia im posiadany przez nich program.
Oczywiście wszystko to jest kwestią przyzwyczajenia, jednak można ze zwykłej ciekawości zapoznać się z inną syntezą mowy oraz aplikacjami do internetu, które są w posiadaniu ich kolegów i znajomych.
Być może w ten sposób nabiorą oni chęci choćby do skosztowania wersji demo oferowanych przez wymienione na początku strony firmy z ich stron w necie.
Ja osobiście posiadam wersję 3.1 programu Window-Eyes, ale wiem, że możliwa do kupienia jest już od pewnego czasu nowsza wersja oznaczona numerkiem 4.11 i 4.2 posiadają one dalece bardziej niż moja rozbudowaną aplikację trybu MS AA.
Zanim jednak zapoznasz się z tym trybem oraz jego możliwościami możesz także zaznajomić się z polską wersją opisującą program do syntezy mowy o wspomnianej nazwie Window-Eyes.
Jeżeli jednak te informacje Ciebie nie uszczęśliwią to polecam stronkę firmy E.C.E., z której można pobrać wersje demo i zainstalować sobie na próbę w swoim komputerze.
Życzę powodzenia!

PowrótPowrót do początku strony


Kolejna audycja

Dnia 26 czerwca bieżącego 2002 roku w Polskim Radio "BIS" w cyklicznej audycji zatytułowanej "Sygnały", odbywającej się o godzinie 11:45 miało miejsce kolejne spotkanie prowadzącej program redaktor Justyny janas z obecnym przedstawicielem Stowarzyszenia "Pajęczaki", Jackiem Rastawieckim.
Głównym tematem audycji było przedstawienie słuchaczom jak osoba niewidoma korzysta z komputera oraz, jeśli posiada stałe łącze, z internetu.
Wprowadzeniem do motywu przewodniego rozmowy było przypomnienie, a wiedzieć należy, że Jacek nie jest w radio "BIS" po raz pierwszy, jak wyglądały jego początki pracy z komputerem.
Na antenie radiowej powiedziano także kilka słów o istniejącym od kilku miesięcy Stowarzyszeniu "Pajęczaki", które zrzesza osoby niepełnosprawne a kontaktujące się ze sobą dzięki posiadanemu łączu z internetem.
Starano się pokazać w jak ważny sposób komputer i internet pomagają ludziom niepełnosprawnym stać się potrzebnymi, choć los uczynił z nich częściowo niezdolnych do normalnej egzystencji w społeczeństwie.
W części poświęconej korzystaniu z serwisów internetowych omówiono rolę dostępności do witryn banków elektronicznych.
Wymienionym bankiem mającym według wielu tę cechę najlepiej rozwiniętą i możliwą do korzystania przez niepełnosprawnych był bank mający swoją siedzibę w Łodzi a znany i wspomniany wyżej mBank.
Na zakończenie audycji gość przypomniał słuchaczom adres swojej domowej strony internetowej, której powstanie jest wynikiem mozolnej pracy w oparciu o pomoc wielu osób mających w tym kierunku odpowiednie doświadczenie.
Nauka ta oraz umiejętności jakie posiadają niewidomi przy pracy z komputerem a zdobyte przez niektórych ich przedstawicieli mogą stać się cennym drogowskazem dla przyszłych użytkowników.

PowrótPowrót do początku strony


Zapraszam do przeczytania artykułu Pawła Podolskiego, jednego z Pajęczaków


Komputery potrafią gadać

PowrótPowrót do początku strony


Nowa biblioteka elektroniczna w Laskach

A oto co ciekawego znalazłem i mogę Wam polecić jako osobom z wadą wzroku, niezależnie od jej stopnia.
Otóż na portalu podwarszawskich Lasek powstała elektroniczna biblioteka dla niewidomych, gdzie można znaleźć materiały w wersjach elektronicznych udostępnione przez Komitet badań Naukowych i PeFRON. Znajdziecie tutaj książki naukowe oraz lektury, literaturę piękną i fachową oraz wiele ciekawych rzeczy.
Aby się z tym zapoznać proponuję spróbować samemu wejść na tą stronę i dokonać rejestracji, gdyż to jest warunek otrzymania dostępu do zbiorów Biblioteki w Laskach.

PowrótPowrót do początku strony


Nowy program dla słabowidzących

Screen Loupe 2000 5.2
Sprawia, że kursor myszy zaczyna zachowywać się jak lupa - obszar wokół kursora jest wyświetlany na bieżąco w specjalnym okienku w powiększeniu 2-,4- i ośmiokrotnym.
System operacyjny: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP
Licencja: Shareware
Rozmiar: 0,13 MB
Program można pobrać ze strony:
PC World

Po wejściu na tą stronę proponuję odnaleźć część o nazwie "Softfare" a tam link "Programy graficzne". Następnie link prowadzący do strony z programami do odczytywania zawartości ekranu monitora. Nazwy są dobrze zaprojektowane, tak więc nawet osoba o podstawowych umiejętnościach poruszania się w internecie powinna bez problemu odnaleźć interesujący ją program.
PowrótPowrót do początku strony


Uwagi oraz wskazówki proszę kierować na adres autora tej strony - HOMERa

Moje zdjęcie może być widoczne, jeśli masz zdrowe oczy.
Lecz jeśli nie to możesz je mieć w swojej galerii, aby ktoś mógł Tobie opisać mój wygląd.
To wszystko oczywiście jeżeli tylko jesteś tym zainteresowany (-a).

serdecznie zapraszam także do odwiedzenia mojej strony domowej, która jest także na innym portalu.

IdN1