mam grać?
|
|
Sponsorami tego helpiku są dziesiątki maili z pytaniami: jak uruchamiać programy zamieszczone na tej stronie? czemu wyświetla się komunikat o niewłaściwej aplikacji systemu Windows? gdzie mogę znaleźć wersję Zorro na peceta, bo ta nie działa? Niniejszym bierzemy te problemy za łeb.
Celem tej strony jest umożliwienie powrotu do zabawy w dawne gry. Każdą grę opisywaną w serwisie "Zagraj w to jeszcze raz" można stąd pobrać, uruchomić i grać w nią jak za dawnych lat. Poniżej przedstawię, jak to najprościej zrobić.
Pierwsza ważna uwaga: wszystkie zamieszczone tutaj gry są ORYGINALNYMI grami na Atari. Nie będą działały bezpośrednio na żadnym innym komputerze, pod żadnym systemem. Próba ich uruchomienia wprost pod Windows skończy się - zależnie od wersji Windows - otrzymaniem komunikatu, iż nie jest to prawidłowa aplikacja systemu, nie można tego programu uruchomić pod Windows lub że napotkano nieprawidłową instrukcję.
Na szczęście istnieją emulatory ;-)
Emulator jest programem, który (w tym wypadku) udaje inny komputer, niż faktycznie mamy przed sobą. Nas interesuje emulator Atari 800XL/65XE na komputerach PC z zainstalowanym systemem Windows.
Takich programów powstało dotąd kilka. Pierwszym naprawdę udanym był XL-it! Markusa Gietzena, napisany jeszcze dla DOS-a, który pozwalał odpalać na pececie wiele atarynkowych programów. To dzięki niemu wróciłem do Atari, nie mając fizycznie tego komputera. Dlatego też program Markusa wspominam bardzo ciepło, a nawet chylę przed nim czoła. Jednak najlepszy emulator małego Atari, jaki powstał na blaszaka, to Atari800Win. Został on stworzony przez Davida Firtha i Richarda Lawrence'a, którzy doprowadzili dzieło bodajże do wersji 2.5c (proszę o poprawki tych, którzy wiedzą lepiej!). Program ten był dalej rozwijany. W Polsce powstały kolejne wersje, stworzone przez Tomka Szymankowskiego z pomocą Piotra Fusika; wyróżnia je m.in. znakomicie ulepszony interfejs, a także dodany help. Poza wygodą użytkowania doszło stado bajerów, jak możliwość zapisywania obrazu jako wideo, dźwięk stereo z możliwością jego zapisu także... W tej chwili najtrudniej jest o porządnego joya na blachach ;-)))
Tutaj pobierz emulator Atari800Win w wersji 3.1 plus (450kb)
Aby emulator działał, należy wyposażyć go w zawartość pamięci ROM udawanego komputera. Formalnie ROM-y Atari są nadal chronione prawem autorskim. W każdym razie nie można ich dołączać bezpośrednio do katalogów zawierających emulator i w tej formie rozpowszechniać. Należy ściągnąć je osobno i dołączyć do emulatora.
Ściągnij w tym miejscu oryginalne ROM-y Atari
Zatem... rozpakuj emulator Atari, a w jego podkatalogach utwórz katalog ROM i do tego katalogu rozpakuj ROM-y. Teraz uruchom emulator...
Ukaże się ekran instalatora Atari800Win:
Możesz dodać ikony skrótów na pulpit i do menu Start. Kliknij na "Next" i ustaw ścieżkę dostępu do ROM-ów - o, tu, niżej...
Ukaże się ekran, na którym możemy przypisać określone typy plików do emulatora. Chwilowo nie trzeba tu na nic klikać ;-)
Po kliknięciu na "Finish" ujrzysz przepiękny ekran atarowskiego self-testu, oznajmujący, że oto jesteś w domu!
Stąd możemy już ładować i uruchamiać programy.
Programy są w dwóch podstawowych formatach: exe i atr. Te pierwsze to... zwykłe wykonywalne programy, tylko działające na Atari. Uruchamiamy je poprzez polecenie Load executable z zakładki File. Pliki z rozszerzeniem atr są programami dyskowymi i ładujemy je poleceniem Attach disk z zakładki File. Wczytujemy je do pierwszej stacji dysków (Drive 1). Po wczytaniu programu typu atr musimy zazwyczaj zrebootować emulator, wciskając Shift+F5.
Możemy się też spotkać z programami typu xex - są to identyczne programy jak exe, tylko ze zmienionymi literkami w rozszerzeniu, aby przy próbie wczytania pod systemem Windows nie otrzymywać mylących komunikatów. Wczytujemy je do emulatora tak samo, jak exe, możemy też skojarzyć je z emulatorem podczas instalacji. Programy, które zamieszczam na tej stronie, są w formacie exe.
Emulator Atari800Win ma wspaniałe możliwości ukryte w bogactwie menu. Nie zajmuję się jednak instrukcją do programu ;-) Po to autorzy zrobili porządny help do programu, żebyś sam tam zajrzał! Powiem o jeszcze jednej tylko rzeczy. Chodzi o joystick, który jest ważną częścią podczas zabawy. Joye od Atari nie pasują do PC, a pecetowskie są analogowe - słabo działają. Możesz spróbować kupić na giełdzie joya PC na blachach ;-) Polecam! Możesz od biedy sterować z klawiatury. Domyślnie autorzy ustawili emulację joysticka z klawiatury numerycznej: trzeba kliknąć klawisz NumLock (żeby się zaświeciło ;-)) i wtedy klawisze 1-9 odpowiadają za wychylenia drążka, a 0 (Ins) jest odpowiednikiem fire. Osobiście wolę inne rozwiązanie. Proponuję z zakładki Input wybrać opcję Joystics i tam zaznaczyć Arrows + RCtrl as fire. Teraz możemy sterować grą klawiszami kursora, a prawy Control to fire.
Ostatnia uwaga: klawisze F2, F3 i F4 są odpowiednikami atarynkowych Select, Option i Start. I to naprawdę wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby zacząć uruchamiać gry i bawić się nimi wyśmienicie.
Czego Ci serdecznie życzę.
|