PEGAZ 2003



Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Oddział Mazowiecki Warszawa, dnia 23 lutego 2004 roku

PEGAZ - 2003

Program pomocy w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych poprzez likwidację barier transportowych i w komunikowaniu się.

Podstawowym celem programu jest realizacja prawa osób niepełnosprawnych do swobodnego porozumiewania się oraz poruszania i przemieszczania się poprzez likwidację barier w komunikowaniu się i transportowych uniemożliwiających lub utrudniających im funkcjonowanie w życiu społeczny i zawodowym - a tym samym umożliwienie dostępu do dóbr i usług oraz wszechstronnej rehabilitacji.

I. Przedmiot pomocy.

Program realizowany będzie na terenie całego kraju. Obejmuje trzy obszary, w których można uzyskać dofinansowanie:
Obszar A - zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu (rozumie się przez to specjalne, niestandardowe urządzenia np. automatyczna skrzynia biegów, dźwignie sterujące, itp., montowane fabrycznie lub we wcześniej zakupionym samochodzie, umożliwiające użytkowanie samochodu przez osobę niepełnosprawną ruchowo). Oprzyrządowanie samochodu montowane fabrycznie jest dofinansowane przez PFRON pod warunkiem zakupu samochodu nie starszego niż 3-letni.
Obszar B - zakup sprzętu komputerowego,
Obszar C - zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.
- Program będzie realizowany przez terenowe Oddziały PFRON. Wnioski należy składać w siedzibach Oddziału PFRON od 1 marca 2004 roku do 31 marca 2004 roku. W przypadku wniosków składanych drogą pocztową decyduje data stempla pocztowego.
- Podstawą decyzji o przyznaniu dofinansowania jest wniosek wraz z załącznikami. Za kompletny wniosek uważa się wniosek zawierający wszystkie wymagane dane wraz z kompletem wymaganych załączników.
- Wniosek stanowi ofertę umowy cywilnoprawnej i jego rozpatrzenie nie podlega przepisom kodeksu postępowania administracyjnego.
- Wnioskodawca zobowiązany jest zgłosić bezzwłocznie do Oddziału informacje o zmianach, mogących mieć wpływ na wysokość przyznanej pomocy finansowej.
- PFRON nie refunduje kosztów związanych z przygotowaniem wniosku.
- Podanie przez Wnioskodawcę informacji niezgodnych z prawdą, eliminuje wniosek z dalszego rozpatrywania.

II. Forma pomocy - dofinansowanie.

Do uzyskania dofinansowania niezbędny jest udział własny w kwocie nie mniejszej niż:
- 10% ceny zakupu sprzętu komputerowego,
- 1% ceny w przypadku zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.
Maksymalna kwota udzielonego osobie niepełnosprawnej dofinansowania będzie ustalana dla każdego Wnioskodawcy indywidualnie, zgodnie z algorytmem określonym w programie. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od dochodów osiąganych we wspólnym gospodarstwie domowym Wnioskodawcy.

III. UWAGA:

1. Wnioski, które spełniają łącznie kryteria programowe, poddane są procedurze rozpatrywania. Decyzję o ewentualnym przyznaniu dofinansowania podejmują Pełnomocnicy Zarządu PFRON w Oddziale PFRON, posiłkując się pozytywną opinią Komisji ds. opiniowania wniosków złożonych w ramach programu. Oddział PFRON może wezwać Wnioskodawcę do złożenia dodatkowych dokumentów, niezbędnych do podjęcia decyzji. Jeżeli z powodu braku dostatecznej ilości środków finansowych, nie jest możliwe udzielenie dofinansowania wszystkim zainteresowanym, Komisja proponuje, które z przyjętych wniosków powinny być realizowane. W związku z tym sam fakt złożenia wniosku nie gwarantuje, iż dofinansowanie zostanie przyznane.
2. W programie nie mogą uczestniczyć wnioskodawcy:
- którzy w przeszłości, korzystając ze środków PFRON, nie dotrzymali warunków zawartych umów,
- którzy posiadają wymagalne zobowiązania wobec PFRON (oznacza to takie zobowiązania, których termin zapłaty upłynął),
- których dochód brutto na jednego członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym przekracza dwuipółkrotność najniższego wynagrodzenia za pracę (2.060,00 zł.), a w przypadku osób prowadzących samodzielnie gospodarstwa domowe, których dochód brutto przekracza 2.575,00 zł.
- którym w okresie ostatnich 5 lat udzielono dofinansowania lub pożyczki ze środków PFRON na zakup sprzętu komputerowego lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. W uzasadnionych przypadkach, Oddział PFRON może skrócić ten okres:
a) do lat 3, w sytuacjach związanych ze zmianami w stanie fizycznym osoby niepełnosprawnej uniemożliwiającymi korzystanie z posiadanego elektrycznego wózka inwalidzkiego;
b) w przypadku zaistnienia zdarzeń losowych, potwierdzonych przez właściwe jednostki, skutkujących utratą lub całkowitym zniszczeniem przedmiotu dofinansowania.
- ubiegający się o dofinansowanie w obszarze B, których niepełnosprawni podopieczni przebywają w ośrodkach szkolno-wychowawczych i innych tego typu placówkach, z wyjątkiem podopiecznych kończących naukę w tych placówkach.

IV. Adresaci programu:

1. Adresatami programu w obszarze A są pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej, wykonujące pracę zarobkową lub uczące się albo w przypadku osób poszukujących pracy - zarejestrowane w urzędzie pracy, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, niepełnosprawne z powodu dysfunkcji narządu ruchu oraz legitymujące się prawem jazdy.
2. Adresatami programu w obszarze B są:
- pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej, niepełnosprawne z powodu braku lub znacznego niedowładu obu kończyn górnych posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
- niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku do lat 18 z brakiem lub znacznym niedowładem obu kończyn górnych, posiadające aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.
3. Adresatami programu w obszarze C są:
- pełnoletnie osoby niepełnosprawne, u których dysfunkcja jednej lub obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, posiadające ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne;
- niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku do lat 18, u których dysfunkcja jednej lub obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, jeśli posiadają aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności albo aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.

Głównym kryterium wyboru wniosków do realizacji jest ocena wpływu zakupu na aktywizację zawodową Wnioskodawcy lub proces edukacji podopiecznego, niepełnosprawnego dziecka. W przypadku dorosłych Wnioskodawców, zadaniem komisji jest wybranie spośród nich osób, dla których zakup stanowi warunek aktywizacji zawodowej.

Warunkiem realizacji programu jest zatwierdzenie przez Radę Nadzorczą PFRON propozycji wydatków na 2004 rok Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

do strony głównej do góry