© TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. EDWINA KOWALIKA
Jest zawodowym śpiewakiem, wykonawcą arii operowych i operetkowych oraz popularnych pieśni (w tym neapolitańskich), a także utworów sakralnych. Występował solo, w duecie lub z towarzyszeniem chóru.
Urodził się w 1948 roku we wsi Domaniew (pow. poddębicki, woj. łódzkie). Ukończył szkołę podstawową i zawodową dla niewidomych we Wrocławiu. Program nauczania obejmował również lekcje muzyki. Wiesław rozpoczął od gry na mandolinie, a potem kontynuował naukę na fortepianie, gitarze, saksofonie i perkusji.
Po opuszczeniu szkoły zamieszkał w Zgierzu. Czasami zastępował kolegę organistę podczas nabożeństw, kiedy to oprócz gry na organach śpiewał także solo. Ponieważ w śpiewie nie był siebie pewny, postanowił zasięgnąć rady jakiegoś specjalisty. Chciał się dowiedzieć, czy ma predyspozycje do śpiewu solowego. W tym celu udał się do prof. Wery Kuźmińskiej z Teatru Wielkiego w Łodzi. Orzekła, że ma talent i zachęciła do kształcenia głosu. To zapoczątkowało jego przygodę ze śpiewem. Był to rok 1986.
Od tej pory Wiesław Pawlak poznawał specyfikę swego przyszłego zawodu. Pobierał lekcje śpiewu u znakomitych Mistrzów wokalistyki: Edwarda Kamińskiego, Ryszarda Gruszczyńskiego, Wojciecha Pospiecha, Urszuli Borzdyńskiej i Teresy Sieczko. Gromadził doświadczenia poprzez współpracę z solistami Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi. Ponadto brał udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich "Bel-Canta", prowadzonych przez prof. Andre Orlowitza z Kopenhagi.
Otrzymał wiele nagród na festiwalach i konkursach, m.in. na festiwalu "Widzieć Muzyką" w Kielcach: Nagrodę "Złotego Wawrzyna" (1995), I Nagrodę (2002) oraz "Grand Prix") (2003). Ponadto zajął II miejsce w VI Ogólnopolskim konkursie Wokalistów "Integracja 2000" w Starogardzie Gdańskim.
Poza licznymi Koncertami w Polsce występował w takich krajach jak: Francja, Holandia, Niemcy, Słowacja, Białoruś i Litwa.
Za całokształt pracy artystycznej Wiesław Pawlak otrzymał w 1997 roku Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (Oddział w Łodzi).
W publikacjach prasowych nazywany jest często Kiepurą ze Zgierza. On sam wspominał w jednym z wywiadów:
"Nadzwyczaj poruszony byłem, wykonując "Ninon" na balkonie Patrii w Krynicy. Towarzyszyło mi wrażenie bliskości wielkiego Jana Kiepury".
W czasie swojej bogatej kariery artystycznej współpracował z wieloma instytucjami i chórami rozrzuconymi po całej Polsce, takimi jak:
Teatr Życia im. ks. biskupa Jana Chrapka w Grudziądzu, Towarzystwo Przyjaciół Opery im. Ady Sari i Katolicka Wspólnota Niepełnosprawnych "Serce" w Łodzi, Krynickie Towarzystwo Kulturalne im. Jana Kiepury, Towarzystwo Śpiewacze "Lira" w Ostrowie Wielkopolskim i wreszcie w Zgierzu - Towarzystwo śpiewacze "Lutnia", Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" oraz Chór przy parafii Św. Katarzyny.
Duża część wokalnego repertuaru artysty została utrwalona na następujących płytach: "Pieśni i duety", "W przyjaznych promieniach" (Pieśni Neapolitańskie z akompaniamentem fortepianu), "Uroda znanej kantyleny" (z towarzyszeniem orkiestry) oraz "Codzienność ze złożonymi rękami" (utwory sakralne na głos i organy).
W ciągu swojego życia zawodowego Wiesław Pawlak znajdował także czas na organizowanie imprez charytatywnych, takich jak bale, biesiady czy koncerty na cele leczenia bądź wyjazdów dzieci na kolonie i zimowiska. Gdy w 1997 roku za działalność charytatywną i społeczną przyznano mu tytuł Zgierzanina Roku, było to dla niego wielkim zaskoczeniem. W III wydaniu
Encyklopedii "Osobistości Rzeczypospolitej Polskiej" opublikowanej przez British Publishing House Ltd w roku 2017 została zamieszczona biografia Wiesława Pawlaka.
Spośród odznaczeń, jakie artysta otrzymał w ciągu ostatnich lat, najbardziej ceni sobie, uzyskany w 2010 roku, Zgierski Medal Wolności, ustanowiony w 30. rocznicę Solidarności oraz Brązową Odznakę PZN (2017 r.).
W miarę swoich sił śpiewak do tej pory bierze udział w imprezach i koncertach w kraju i za granicą. Swoje artystyczne credo wyraził słowami:
"Marzę o jak najdłuższym czasie śpiewania, aby obdzielać ludzi radością słuchania pięknych utworów wokalnych".
Wysokiej klasy sztukę wokalną Wiesława Pawlaka ilusttruje zamieszczone poniżej nagranie:
Wiązanka pieśni miłosnych, znanych z popularnych wykonań Jana Kiepury, na którą składają się fragmenty następujących utworów: "Signorina, "Ninon,
ach, uśmiechnij się", "Tobie śpiewam tę pieśń", "Musiz w tę noc moją być" oraz "Brunetki, blondynki".
Kliknięcie na poniższy link umożliwia odsłuchanie kilku Przebojów Jana Kiepury w wykonaniu Wiesława Pawlaka i aranżacji Wojciecha Lemańskiego
Wiązanka