© TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. EDWINA KOWALIKA

Logo Towarzystwa.

MuzycyTadeusz Golachowski – saksofonista, aranżer, stroiciel fortepianów


Fotografia Tadeusza Golachowskiego.

Tadeusz Golachowski urodził się w 1954 r. Wzrok stracił na skutek wypadku z niewypałem.
Ostatnie klasy szkoły ppodstawowej ukończył już w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych we Wrocławiu, co dało mu możliwość przystosowania się do bezwzrokowego funkcjonowania i nauki (opanowanie pisma brajla, orientacji w przestrzeni, czynności życia codziennego i in.).
Dalszą naukę odbywał w Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu. W 1973 roku uzyskał maturę i powrócił do rodzinnego Wrocławia, gdzie pobierał naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia, doskonaląc się w grze na saksofonie pod kierunkiem profesora Mieczysława Stachury.
Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w 1977 roku dostał się na studia w Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, gdzie nadal kształcił się w grze na saksofonie pod kierunkiem tego samego pedagoga. Studia te ukończył w 1981 r., uzyskując dyplom z wyróżnieniem.
Tadeusz Golachowski był muzykiem wszechstronnym, jeśli chodzi o style i gatunki. Odnosił sukcesy jako saksofonista klasyczny, dając recitale i koncerty z orkiestrami filharmonicznymi.
Na polu muzyki rozrywkowej i jazzowej zaistniał już jako uczeń kaliskiego technikum, zdobywając nagrody i wyróżnienia na festiwalach i przeglądach ruchu amatorskiego. W czasie studiów i po ich ukończeniu był członkiem i często też liderem zespołów jazzowych.
Najbardziej znanym z nich był zespół "Teddy Bear", który otrzymał Grand Prix na Festiwalu "Jazz nad Odrą" w 1984 r. Grupa ta wydała płytę oraz uczestniczyła w kilku ważnych festiwalach, m.in. w  Nancy i Paryżu, a także koncertowała w kilku innych krajach Europy.
Formacją o najbogatszym dorobku i działającą najdłużej, bo z górą 10 lat, był duet Tadeusza Golachowskiego z gitarzystą Januszem Konefałem pod nazwą "Jazz duo". Duet nagrał dwie kasety i wydaną przy pomocy Towarzystwa Muzycznego im. Edwina Kowalika płytę pt. "Between Samba and Jazz". Ta dwójka muzyków mogła się poszczycić wieloma koncertami w kraju i za granicą.
Tadeusz Golachowski jest autorem wielu aranżacji i kompozycji. Jego muzyka jest różnorodna i zaznaczają się w niej liczne źródła inspiracji. Osobowość artystyczna tego muzyka fascynuje odbiorców, którzy zawsze gorąco przyjmowali jego występy.

Tadeusz Golachowski zmarł 16 września 2008 r. W pamięci ludzkiej pozostanie jako wybitny muzyk oraz człowiek o niezwykłej życzliwości i dobroci.

Osoby zainteresowane dalszymi szczegółami życia Tadeusza Golachowskiego odsyłamy do poniższego artykułu, który był zamieszczony w Magazynie Muzycznym nr 5/1983. Artykuł ma format rtf i nosi tytuł "Tadeusz Golachowski - Autoportret z dwoma kluczami". Prowadzi do niego poniższy link: Autoportret

Klikajšc na poniższy lilnk możesz usłyszeć utwór zatytułowany Trzcina skubana" z płyty "Between samba and jazz" w wykonaniu Tadeusza Golachowskiego i Janusza Konefała.

Zapowiadając wykonanie tego utworu Tadeusz żartobliwie uzasadniał jego tytuŁ: "Skubana dlatego, że z Kuby", Kładł przy tym nacisk na ubezdźwięcznienie spółgłoski "z". Zresztą, jak można się przekonać, utwór zawiera liczne kubańskie motywy.

Aktualizacja 11 września 2019 r.

[do początku strony]

[powrót do listy prezentowanych muzyków]

[powrót do strony głównej Towarzystwa]

IdN1