© TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. EDWINA KOWALIKA
Remigiusz Szuman jest gitarzystą, wokalistą, autorem muzyki i tekstów piosenek.
Urodził się w 1970 roku w Poznaniu. Jego edukacja ogólna przebiegała w szkołach dla dzieci niewidomych w Laskach Warszawskich i Owińskach, a następnie w liceum ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Puszczykowie. Równocześnie, najpierw jako samouk, a następnie w ramach prywatnych lekcji oraz w ogniskach muzycznych uczył się gry na różnych instrumentach, takich jak: akordeon, gitara, gitara basowa, perkusja i fortepian.
Swoją edukację jako gitarzysta kontynuował podczas nauki w liceum, uczęszczając do ogniska muzycznego działającego przy
Poznańskim Pałacu Kultury.
W 1995 r. ukończył szkołę muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu, gdzie uczył się podstaw gry na gitarze klasycznej pod kierunkiem Krzysztofa Białego.
W roku 2010 został absolwentem Wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie gitary Jaremy Klicha. Temu znakomitemu muzykowi, po jego nagłej śmierci, poświęcił piosenkę zatytułowaną "Do zobaczenia". Można jej posluchać w serwisie UouTube klikając na link:
Jako gitarzysta klasyczny Remigiusz Szuman koncertował solo oraz w duetach z drugim gitarzystą, skrzypkiem lub wokalistką. Jednak najczęściej można było go usłyszeć w poznańskich kawiarniach - recitale kawiarniane składały się z opracowanych na gitarę popularnych przebojów muzyki rozrywkowej. Ten okres został utrwalony na wydanej samodzielnie płycie pt. "Muzyka do kawy".
Remigiusz Szuman jest inicjatorem festiwalu "Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą", który od roku 2007 odbywa się w Mosinie koło Poznania.
W roku 2008 zadebiutował jako wykonawca autorskich piosenek na Spotkaniach Młodych Autorów i Kompozytorów "SMAK" w Myśliborzu, gdzie otrzymał III nagrodę. Jest laureatem festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej, m.in. Festiwalu Pieśniarzy Niepokornych we Wrocławiu (Grand Prix), Festiwalu Piosenki Nieobojętnej "Włóczęga" w Zielonej Górze (Grand Prix), Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, studenckiej Giełdy Piosenki w Szklarskiej Porębie. Jest także trzykrotnym finalistą Międzynarodowego Festiwalu Bardów "OPPA" w Warszawie.
W roku 2011 nakładem MTJ ukazała się pierwsza w pełni autorska płyta Remigiusza Szumana pt. "Opowieści frontowe". Oprócz Basisty Pawła Stachowiaka i perkusisty Sławomira Tokłowicza w nagraniu tej płyty wzięli udział gościnnie: Marek Piekarczyk, Robert Litza Friedrich, Mateusz Pospieszalski, Andrzej E-moll Kowalczyk, Łukasz Drapała oraz austriacki gitarzysta jazzowy Heinz Fallmann. "Opowieści frontowe" to poetyckie piosenki zawierające w warstwie muzycznej elementy rocka i swingu. Ten kierunek twórczości jest obecnie kontynuowany i rozwijany przez
zespół "Niewidzialność Remigiusza Szumana"
Natomiast bardziej drapieżne, jednoznacznie rockowe oblicze artysty prezentuje współtworzona przez niego Poznańska formacja "Szumni".
W 2018 roku ukazał się ich pierwszy album zatytułowany "Nie tak".
Ten lilnk prowadzi do stronny głównej zespołu "Szumni"
Remigiusz Szuman był także stypędystą Marszałka województwa wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2007) oraz laureatem I nagrody powiatu poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2009).
Jestem optymistą i człowiekiem szczęśliwym. Jest to możliwe dzięki Bogu oraz ogromnemu wsparciu, jakiego udziela mi moja żona Joanna oraz trójka naszych dzieci: Sara, Olga i Dominik.Poniżej prezentujemy utwór pt. Światło,. Autorem muzyki i tekstu oraz aranżerem tego utworu jest Remigiusz Szuman. Śpiewa akompaniując na gitarze z towarzyszeniem swojego zespołu. Pod tym linkiem można posłuchać, jak Zespół "Niewidzialność Remigiusza Szumana wykonuje utwór "Światło".
Gitara zaś jest dla mnie narzędziem pozwalającym mi wyrażać uczucia i zachwyt nad otaczającym nas światem. Poprzez muzykę opowiadam moim słuchaczom o tym, co widzę w tym zwariowanym świecie, pełnym zgiełku. Proponuję chwilę wytchnienia przy ciepłych dyskretnych dźwiękach gitary klasycznej.