© TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. EDWINA KOWALIKA

Logo Towarzystwa.

Muzycy


Maria Ruszecka- organistka, wokalistka

Fotografia Marii Ruszeckiej z 2018 r.

Maria Ruszecka jest organistką, a także wokalistką, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki rozrywkowej - głównie jazzowej i poezji śpiewanej.
Urodziła się w 1989 roku w Opolu. Podstawy muzyki opanowała w szkole I i II stopnia w Nysie w klasie fortepianu.
W szkole średniej rozpoczęła również naukę gry na organach, które do dzisiaj pozostały jej wielką pasją.
W 2008 roku podjęła studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie fortepianu. Ukończyła je na poziomie licencjackim. Oprócz zajęć obowiązkowych włączyła się wówczas w działalność Akademickiej Sceny Artystycznej, z którą występowała na koncertach organizowanych przez uczelnię.
W latach 2010-2011 wzięła ponadto udział w międzynarodowym projekcie "Chopin dla Niewidomych". W ramach projektu wystąpiła na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i w Filharmonii Narodowej, a także z recitalem organowym w kościele Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.
W 2012 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym dla Niewidomych Pianistów w Bordeaux we Francji. Kolejnym etapem jej kształcenia były studia magisterskie na Wydziale Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła je w 2016 roku, uzyskując tytuł magistra.
Ma jeszcze za sobą studia podyplomowe z Monodii Liturgicznej na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.
Maria Ruszecka uczestniczy w kursach organowych i chóralnych organizowanych przez Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Regularnie bierze udział w spotkaniach poetycko-muzycznych na terenie województwa opolskiego, wykonując utwory z nurtu poezji śpiewanej.
Na co dzień pracuje jako nauczyciel muzyki i rytmiki w przedszkolu, a ponadto pełni posługę organistki w kościele w Nysie.

"Moim największym marzeniem jest granie na organach w kościele za dnia, a w nocy w klubie jazzowym"
- mówi Maria Ruszecka.

Poniżej zamieszczamy utwór "Wiara" kompozycji Romana Hudaszka do słów Czesława Miłosza. Śpiew i akompaniament Maria Ruszecka.

Klikając na poniższy link, można usłyszeć tę pieśń. Pieśń zatytułowana "Wiara"

Aktualizacja 9 września 2019 r.

[do początku strony]

[powrót do listy prezentowanych muzyków]

[powrót do strony głównej Towarzystwa]
IdN1