© TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. EDWINA KOWALIKA

Logo Towarzystwa.

Muzycy

Jolanta Kaufman - wokalistka (sopran)

Fotografia Jolanty Kaufman z 2018 r.

Jolanta Kaufman jest śpiewaczką, obdarzoną ciepłym, jasnym sopranem.
Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Laskach, gdzie również opanowała podstawy wiedzy muzycznej. Na wybór przyszłego zawodu artystki znaczący wpływ miały dwie osoby. Pierwszą z nich była niewidoma nauczycielka - Stefania Skibówna, która prowadziła szkolny chór. To ona zaszczepiła w Joli miłość do muzyki. Druga - siostra Blanka Wąsalanka dostrzegła jak wiele radości sprawia dziewczynce śpiew i zaproponowała jej indywidualne lekcje śpiewu solowego.
Po uzyskaniu matury w Laskach, za namową siostry Blanki, Jolanta Kaufman podjęła studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wielką życzliwość okazał jej wtedy ówczesny rektor tej uczelni - Stefan Stuligrosz, a także prof. Irena Winiarska, która przyjęła ją do swojej klasy. Artystka tak wspomina ten czas:

"Pierwsze koncerty miałam już podczas studiów. Mój debiut nastąpił, gdy zachorowała koleżanka, która miała śpiewać w sali koncertowej Akademii Muzycznej partię sopranu solo w "Mszy Koronacyjnej" Mozarta. Wykonawcami tego dzieła był kwartet solistów, chór i orkiestra. Wtedy pani profesor powiedziała: "Jola, to będzie twój debiut, spróbuj". Zwykle takie utwory artyści śpiewają z nut, by czuć się pewniej, więc miałam dodatkową trudność, gdyż musiałam nauczyć się całej partii na pamięć. Ponadto miałam śpiewać z orkiestrą, co było kolejnym wyzwaniem, gdyż nie widząc dyrygenta, musiałam nauczyć się bardzo dokładnie wszystkich moich wejść. Ale... udało się!"

W 1984 roku Jolanta Kaufman ukończyła uczelnię, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Moniuszkowskiego.
Po studiach artystka rozpoczęła działalność koncertową na terenie całego kraju oraz w wielu krajach Europy i poza nią. Do dziś współpracuje z warszawskimi chórami, m.in. z Chórem Katedry św. Jana i chórem SGGW, wykonując partie sopranu w dziełach sakralnych. Z powodzeniem występuje także jako solistka z towarzyszeniem klawesynu, fortepianu, organów lub zespołów kameralnych. Uczestniczyła w nagraniach radiowych i telewizyjnych.
Specjalizuje się w wykonawstwie dzieł oratoryjnych i kantatowych. Ma również w swoim repertuarze pieśni kompozytorów polskich i obcych - od angielskiego, francuskiego i włoskiego baroku aż po kompozycje współczesne.
Jolanta Kaufman od wielu lat spełnia się również jako pedagog. Prowadzi zajęcia emisji głosu w chórze akademickim Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kierowanym przez wybitnego organistę i dyrygenta - Michała Dąbrowskiego, z którym często występuje także w repertuarze solowym.
W dniu 17 października 2018 roku za swoją pracę artystyczną śpiewaczka odebrała z rąk Prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi.
Dorobek wykonawczy Jolanty Kaufman jest bardzo bogaty. Obejmuje dzieła sakralne dawnych mistrzów - Bacha, Haendla, Haydna i Mozarta oraz religijne i świeckie utwory kompozytorów późniejszych, m.in. Brahmsa i Gabriela Faur'e, a także Jana i Tadeusza Maklakiewiczów. Część z nich znalazła swój finał w postaci nagrań płytowych. Wymieniono je poniżej.
z Chórem Archikatedry Warszawskiej zostały utrwalone następujące płyty:


Z Chórem Akademickim Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego została nagrana płyta "Polskie kolędy" (opr. Jan Maklakiewicz i Michał Dąbrowski).
Owocem współpracy z Chórem dzieci niewidomych "Leśne Ptaki" z Lasek są dwie płyty:
Interesujący album stanowi również płyta "Misterium Luminis", zawierająca kompozycje Barbary Strzeleckiej na sopran, wirginał i wiolonczelę.
Ponadto w naszym Towarzystwie Muzycznym można kupić dwie płyty:
Ta druga płyta została nagrana z Chórem Cantores Martinenses Senza Battuta i organistą Adamem Kuczewskim Jolanta Kaufman wykonuje solo "Błogosławieństwa".

Prezentowane poniżej nagranie to pieśń kompozytora polskiego baroku - Damiana Stachowicza (1658-1699) pt. Veni Consolator. Śpiewaczce towarzyszą Szymon Bogacz (trąbka) i Michał Sawicki (organy). Proszę posłuchać sopranu Jolanty Kaufman w utworze będącym ilustracją jej znakomitej sztuki wokalnej.
Wystarczy kliknąć na poniższy link:
Veni Consolator

Aktualizacja 29 sierpnia 2019 r.

[do początku strony]

[powrót do listy prezentowanych muzyków]

[powrót do strony głównej Towarzystwa]
IdN1