© TOWARZYSTWO MUZYCZNE im. EDWINA KOWALIKA

Logo Towarzystwa.

Muzycy


Bronisław Harasiuk - gitarzysta, wokalista jazzowy

Fotografia Elżbiety i Bronisława Harasiuków, wykonana 8 czerwca 2019 r. w Centrum Kultury Izabelin przez Foto Piekarnik.
Zdjęcie przedstawia duet Państwa Harasiuków w trakcie występu. Bronisław w pozycji siedzącej gra na gitarze i śpiewa, co rejestrują dwa mikrofony: jeden przy ustach, a drugi - przy gitarze. Jego Małżonka stoi obok i ma mikrofon blisko ust.

Bronisław Harasiuk jest muzykiem specjalizującym się w grze na gitarze klasycznej, wokalistą jazzowym, a także pedagogiem.
Urodził się w 1964 roku. Ukończył podstawową szkołę muzyczną dla niewidomych w Krakowie, gdzie jego głównym przedmiotem były skrzypce. Naukę kontynuował w Warszawie w średniej szkole muzycznej w klasie gitary klasycznej oraz na wydziale piosenkarskim.
Po opuszczeniu szkoły przez pewien czas prowadził zespoły rozrywkowe w środowisku niewidomych. Występował także samodzielnie, dając recitale piosenek z akompaniamentem gitarowym. Zachęcony przez kolegę, który zwrócił uwagę na jego talent do improwizacji jazzowej, postanowił doskonalić się w tym kierunku.
Brał udział w wielu warsztatach i konkursach. Uczestniczył w Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu, gdzie zajął III miejsce, a także w kilku festiwalach Standardów Jazzowych w Siedlcach.
Występował w Telewizji Polskiej w programie "Jazz w dwójce" z udziałem Artura Dutkiewicza. Z sekstetem Henryka Majewskiego śpiewał w jubileuszowym koncercie programu III Polskiego Radia, a ponadto dokonał kilku nagrań dla tej rozgłośni, m.in. z Henrykiem Miśkiewiczem i Kubą Stankiewiczem.
Przez około 10 lat współpracował ze wspaniałym muzykiem - Bogdanem Hołownią i Jego kolejnymi formacjami. W wyniku tej współpracy artystycznej powstała płyta zatytułowana "As Time Goes By". Wiele lat śpiewał również z niewidomym muzykiem - Czesławem Kurkiem, który towarzyszył mu na fortepianie.
Brał udział także w dwóch przedstawieniach organizowanych w profesjonalnym teatrze. Były to: "Koncert świętego Owidiusza" Antonia Buero Vallejo w reżyserii Jacka Pacochy (1993 r.) oraz "Śmietnik" autorstwa i reżyserii Ewy Złotowskiej (2009 r.).
Od 1996 r. Bronisław pracuje w szkole muzycznej dla niewidomych w Laskach. Prowadzi tam zajęcia z muzykografii, uczy gry na gitarze klasycznej oraz interpretacji piosenki. W międzyczasie uzupełnił swoje wykształcenie, studiując w Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Bronisław Harasiuk bierze ponadto czynny udział w wielu imprezach organizowanych przez środowisko niewidomych, gdzie często śpiewa w duecie ze swoją małżonką Elżbietą, która towarzyszy mu nie tylko w życiu codziennym, ale także artystycznym.
Najczęściej przyjmuje skromną rolę przewodniczki. W rzeczywistości jednak duet Eli i Bronka to ludzie wspierający się wzajemnie w tworzeniu Dobra i Piękna.
O karierze swego męża Elżbieta mówi tak:

"Fascynacje muzyczne Bronka zmieniały się. Najpierw był to rock i muzyka lat 60., a później muzyka młodej generacji i poezja śpiewana. Obecnie najlepiej czuje się wykonując standardy i ballady jazzowe. Jego mocną stroną jest improwizacja".

Zapytany, w jaki sposób zdobywał teksty do utworów jazzowych w czasach, gdy jeszcze nie było internetu, Bronek odpowiada:

"Podstawy języka angielskiego zdobyłem jeszcze w Liceum, co umożliwia mi rozumienie tego, co śpiewam. Tekstów piosenek angielskich, a zwłaszcza ich poprawnej wymowy, uczę się słuchając wielokrotnie różnych wykonań tych utworów, które wybrałem do swojego repertuaru".
Kliknięcie na poniższy link umożliwi odsłuchanie utworu Blue skies z płyty "As Time Goes By", wydanej w roku 1999 przez Selles Enterprises. Śpiew Bronek Harasiuk z towarzyszeniem Bogdan Hołownia Trio.

Wysoki poziom artystyczny małżeńskiego duetu wokalnego ilustruje utwór zatytułowany "Dlaczego"kliknij tutaj, aby go wysłuchać. Śpiewają Państwo Harasiukowie; akompaniament realizuje Grzegorz Dowgiałło. Autorem tekstu jest Elżbieta Harasiuk, a muzykę skompomował Jej Małżonek.
Nagranie pochodzi z koncertu, który odbył się 27 października 2018 z okazji 70-lecia Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Aktualizacja 22 listopadaa 2019 r.

[do początku strony]

[powrót do listy prezentowanych muzyków]

[powrót do strony głównej Towarzystwa]
IdN1