Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga
Na stronie naszej biblioteki w kategorii utworów patriotycznych znajduje się pieśń zatytułowana "Bez tej miłości można żyć". Muzykę do fragmentów tekstu poematu Wisławy Szymborskiej - "Gawęda o miłości ziemi ojczystej" napisał Zbigniew Ciechan.
Kompozytor urodził się w 1929 roku w Bystromowicach na Wileńszczyźnie. Wzrastał w atmosferze muzyki ludowej - obrzędowej i tanecznej oraz śpiewu Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej. Kiedy był jeszcze mały, ojciec pokazywał mu, jak się gra na skrzypcach. Nieprzeciętne zdolności muzyczne zauważył u chłopca ludowy muzyk-prymista i wziął go do swojej kapeli, aby na skrzypcach grał "sekund". Następnie Zbigniew trafił pod opiekę parafialnego organisty, który przekazał mu bardziej profesjonalną wiedzę teoretyczną i umiejętności gry na instrumentach klawiszowych. Po takim kursie młody muzyk stał się już samodzielnym organistą.
Po wojnie rodzina Ciechanów zamieszkała we wsi Siennica Różana na Lubelszczyźnie. Miejscowość ta do dziś słynie z bogatego życia muzycznego - licznych zespołów śpiewaczych, orkiestr dętych i kapel. Utarło się nawet powiedzenie: "Rzuć kamieniem w tłum ludzi wychodzących z kościoła, a trafisz w muzykanta". Zbigniew od razu znalazł tam pracę organisty, a ponadto włączył się w nurt muzyki świeckiej.
W 1955 roku po maturze dostał się na wydział pedagogiczno-instruktorski poznańskiej PWSM. A po upływie trzech lat przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował studia w konserwatorium na Wydziale Teorii i Kompozycji u Witolda Rudzińskiego. Jednocześnie działał na polu muzyki rozrywkowej jako kierownik muzyczny zespołów estradowych.
Po ukończeniu studiów wiele lat wykładał przedmioty teoretyczne na Akademii Muzycznej w Warszawie i w Wyższej Szkole pedagogicznej w Kielcach. Prowadził także zajęcia z aranżacji muzyki rozrywkowej. Rezultatem zdobytych doświadczeń stał się pierwszy w Polsce podręcznik do aranżacji.
Zainteresowania Zbigniewa Ciechana skupiały się wokół działalności w środowisku nauczycielskim oraz pracy dla dzieci i młodzieży. Z zakresu pedagogiki muzycznej opracował wiele poradników i podręczników, m.in.: "Zabawy z echem - od melodii do aranżacji", "Nauczyciel i twórczość muzyczna uczniów" i "Nauczanie elementarnej gry na instrumentach klawiszowych w systemie grupowym". Przez wiele lat Ciechan współpracował z Redakcją Muzyczną dla Dzieci Polskiego Radia, a także z czasopismem "Wychowanie Muzyczne".
Zbigniew Ciechan jest również kompozytorem muzyki poważnej. Jego dorobek obejmuje utwory instrumentalne (solowe, kameralne i orkiestrowe), chóralne i wokalno-instrumentalne. Jest równocześnie autorem wielu znanych piosenek. Największą satysfakcję sprawia kompozytorowi twórczość dla dzieci i młodzieży. Zaliczają się do niej utwory sceniczne ("Dokąd zaszła dzieweczka" - śpiewogra z tańcami na głosy solowe, chór męski i małą orkiestrę symfoniczną, "Gdy dorosnę" - na narratora, głosy solowe, chór, zespół taneczny i zespół instrumentalny, opery: "Kot w butach" i "Babcia, Dziadek i Koziołek") oraz ponad 300 piosenek.
Za całokształt twórczości dla dzieci Zbigniew Ciechan otrzymał wiele nagród. Zmarł w Warszawie 24 stycznia 2021 roku.