Logo Fundacji Kronenberga Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga

Roman Dwornik (1913-1988)

Roman Dwornik był organistą, pedagogiem i kompozytorem. Przyszedł na świat w 1913 roku w Piekarach Śląskich. Pochodził z rodziny górniczej, dla której bardzo ważne były wartości religijne i patriotyczne.

Roman wcześnie interesował się muzyką i bardzo pragnął nauczyć się grać na jakimś instrumencie. Po ukończeniu Liceum im. Adama Mickiewicza w Katowicach wstąpił zatem do znajdującej się w tej miejscowości Szkoły Muzyki Kościelnej św. Grzegorza. Oprócz nauki gry na organach prowadzono tam zajęcia z dyrygentury chóralnej, chorału gregoriańskiego, pieśni sakralnej oraz wykłady z historii muzyki.

Po uzyskaniu dyplomu ukończenia Diecezjalnego Studium Organistowskiego Roman Dwornik rozpoczął pracę organisty w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Szarleju (dzielnica Piekar Śląskich).

W okresie II wojny światowej obszar Górnego Śląska znalazł się w obrębie III Rzeszy, zaś Roman Dwornik, jak wielu mieszkających tam Polaków, w 1942 roku został przymusowo wcielony do niemieckiego wojska.

Po wojnie zamieszkał na powrót w Piekarach Śląskich i dalej pełnił swoją posługę organisty w parafii.

Objął ponadto prowadzenie, istniejącego od 1920 roku, chóru mieszanego "Wanda". Był to duży zespół, liczący ok. stu członków. Posiadał bogaty repertuar wokalny, zarówno religijny, jak i świecki. Chór osiągnął wysoki poziom wykonawczy, a w latach 1947-1953 brał udział w audycjach Polskiego Radia. Wtedy też ówczesne władze wojewódzkie zażądały od dyrygenta wstąpienia do PZPR i zagroziły, że w przeciwnym wypadku chór będzie rozwiązany. W tej sytuacji Roman Dwornik zrezygnował z pełnionej funkcji i odszedł z zespołu. Prowadzenie chóru przejął ktoś inny.

Po tym incydencie artysta poświęcił się już tylko pracy na rzecz muzyki kościelnej. Oprócz obowiązków organisty, do których należało również kierowanie chórem parafialnym, brał udział w koncertach, występując obok wybitnych wirtuozów, takich jak Feliks Rączkowski.

Prowadził ponadto zajęcia w Szkole Muzyki Kościelnej św. Grzegorza oraz wykładał w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Był także członkiem Komisji do Spraw Muzyki Sakralnej diecezji katowickiej.

Za swoją ofiarną pracę na rzecz muzyki kościelnej artysta otrzymał w 1975 roku, nadany mu przez papieża Pawła VI, order "Pro Ecclesia et pontifice". Zmarł nagle na zawał serca w 1988 roku w Piekarach Śląskich.

Pozostawił kompozycje własne i opracowania chóralne, które znaleźć można w śpiewniku zatytułowanym "Chorał do modlitewników śląskich". Są tam m.in. jego śpiewy mszalne. Roman Dwornik jest autorem melodii kolędy "Narodził się Jezus Chrystus". Natomiast W "Śpiewniku kościelnym" Jana Siedleckiego znajdują się dwie pieśni tego kompozytora: "Przez chrztu świętego wielki dar" (do wykonania podczas obrzędu chrztu) oraz "Cóż Ci, Jezu, damy". Ta druga, w opracowaniu Stanisława Głowackiego na chór mieszany zamieszczona została na stronie naszej Biblioteki.

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki