Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga
Rozważania na temat znaczenia muzyki w życiu człowieka prowadzono od bardzo dawna. W średniowiecznym traktacie Johannesa Tinctorisa możemy przeczytać, że zadaniem muzyki sakralnej jest m.in.: "Boga radować; Boga chwalić; radość zbawionych zwiększać; dusze do pobożności pobudzać". Pierwszymi ośrodkami, które dbały o rozwój muzyki sakralnej, były kościoły i klasztory. W Polsce wiodącą rolę w tej dziedzinie odegrała katedra na Wawelu w Krakowie.
W XIX wieku działał tam organista i kompozytor - Piotr Łukasz Studziński. Urodził się w 1826 roku w Krakowie. Był uczniem wybitnego pedagoga - Wincentego Gorączkiewicza, którego dzieło "Śpiewy chóralne" zawierało, stawiane wówczas za wzór, czterogłosowe opracowania pieśni nabożnych.
Po śmierci Gorączkiewicza Studziński zajął miejsce organisty w katedrze wawelskiej i pozostawał tam do końca życia. Równocześnie pracował jako pedagog, ucząc gry na instrumentach dętych w utworzonej przy Instytucie Technicznym szkole muzycznej. Zmarł w Krakowie w 1869 roku.
Jest autorem wodewilów, inspirowanych życiem codziennym, takich jak: "Chłopi i arystokraci", "Giermkowie króla Jana" czy "Łobzowianie", a także drobnych utworów instrumentalnych - krakowiaków i mazurów.
Pozostawił ponadto pieśni kościelne, a wśród nich wszystkim znaną, adwentową pieśń - "Archanioł Boży, Gabriel".
Zwyczaj śpiewania pieśni adwentowych obecny był dawniej na polskich wsiach. W ten sposób ludzie wypełniali czas codziennej wędrówki do kościoła na roraty. Kobiety śpiewały także wieczorami przy wspólnym wykonywaniu monotonnych zajęć, jak przędzenie czy darcie pierza. Stopniowo przybywało zwrotek, bo czasu na śpiewanie było w grudniu więcej niż latem.
W Bibliotece Nut Chóralnych znajduje się spora liczba utworów przeznaczonych na adwent. Warto po nie sięgać, ponieważ mają one ten szczególny klimat tajemniczości, serdeczności i ciepła, jaki związany jest z oczekiwaniem na Boże Narodzenie. Niektóre z nich są anonimowe, bardzo stare i już zapomniane. Są też nowsze (jak właśnie "Archanioł Boży, Gabriel"), opatrzone nazwiskiem kompozytora.
Piotr Łukasz Studziński jest ponadto twórcą melodii kolęd: "Ach, ubogi żłobie", "Pasterze mili" i "Boscy posłowie". Kolędy te w ciekawych opracowaniach czterogłosowych zamieszczone są również na stronie Biblioteki.