Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika

Michał Dąbrowski

Michał Dąbrowski jest żyjącym współcześnie muzykiem - organistą, kompozytorem i dyrygentem chóralnym. Studiował w warszawskiej PWSM na Wydziale Wychowania Muzycznego oraz na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Józefa Serafina. Zdobywał również umiejętności w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej pod kierunkiem Bohdana Wodiczki.

Po ukończeniu studiów podjął pracę zawodową w Warszawie. Od 1979 roku prowadzi Chór Akademicki SGGW. W ciągu ponad 40 lat działalności zespół ten osiągnął wysoki poziom wykonawczy, czego dowodem są liczne nagrody otrzymane podczas krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. W swoim repertuarze posiada nie tylko pieśni, ale także szereg wielkich form wokalno-instrumentalnych, takich jak: "Magnificat", "Pasja wg św. Jana" i "Msza h-moll" Bacha, "Requiem" Mozarta oraz "Niemieckie Requiem" Brahmsa.

Od 1983 roku Michał Dąbrowski pełni również obowiązki organisty Bazyliki św. Krzyża w Warszawie, gdzie ponadto sprawuje kierownictwo muzyczne nad cyklem koncertów "Musica Sacra".

Artysta odbył wiele koncertów w kraju i za granicą (Czechy, Grecja, Francja, Niemcy, Słowacja, Włochy, Rosja, Dania). Oprócz klasycznego repertuaru prezentował dzieła współczesnych kompozytorów polskich: Henryka Mikołaja Góreckiego, Bolesława Woytowicza, Andrzeja Kurylewicza i Mariana Sawy.

Brał udział w konkursach organowych, m.in. w Chartres i Pradze, a także w Münster, gdzie w 1979 roku uzyskał II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej.

Przez wiele lat współpracował z polską śpiewaczką - Stefanią Woytowicz, z którą wystąpił na specjalnym koncercie dedykowanym Janowi Pawłowi II w Castel Gandolfo. W ich wykonaniu zabrzmiało tam m.in. dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego na sopran i organy pt. "O Domina nostra. Medytacje o Jasnogórskiej Pani Naszej".

Oboje artyści stali się także inicjatorami cyklu koncertów muzyki organowej i kameralnej w Kolegiacie Św. Jerzego w Kętrzynie.

Od 1984 roku Michał Dąbrowski jest organizatorem odbywających się w kościele Nawiedzenia NMP w Warszawie spotkań chórów - "Cantate Domino".

Od 2000 roku prowadzi zajęcia z improwizacji organowej i gry liturgicznej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jego filii w Białymstoku. W 2015 roku władze uczelni powierzyły mu ponadto klasę organów. Jego absolwenci są już organistami w kilku kościołach na terenie całego kraju, m.in. w Warszawie, Białymstoku, Świętej Lipce i Częstochowie.

Swoją ogromną wiedzą muzyczną chętnie dzieli się z innymi. Zapraszany jest na odbywające się w różnych miejscach Polski warsztaty dla organistów. Prowadzi tam zajęcia z akompaniamentu liturgicznego i improwizacji, daje koncerty, a także wygłasza wykłady, których tematem wiodącym jest "Poszukiwanie piękna w akompaniamencie liturgicznym". Mówi o tym, że "muzyka zajmuje w kościele ważne miejsce. Poprzez dobrze przygotowaną grę na organach i śpiew liturgiczny, muzyka pomaga wiernym jak najlepiej przeżywać liturgię i nadaje jej uroczysty charakter. Michał Dąbrowski zajmuje się także twórczością muzyczną, komponując melodie i opracowując pieśni chóralne.

W uznaniu za swoją pracę artystyczną Michał Dąbrowski otrzymał w 2014 roku tytuł doktora sztuki muzycznej, a w rok później nadano mu ` odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Gloria Artis".

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki