Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika

Michael Haydn (1737-1806)

  Michael Haydn był młodszym bratem wielkiego kompozytora - Józefa Haydna. Urodził się w austriackiej wiosce Rohrau w 1737 roku. Początki jego muzycznej drogi były podobne jak starszego brata. W wieku ośmiu lat został chórzystą w Katedrze św. Stefana w Wiedniu. Miał piękny głos i często powierzano mu partie solowe. W przykatedralnej szkole uczył się gry na fortepianie, skrzypcach i organach, a ponadto zasad muzyki.

  Prawie całe dorosłe życie spędził w Salzburgu, pracując jako kapelmistrz i organista. Był ponadto świetnym nauczycielem gry na instrumentach oraz kompozycji.

  Twórczość Michaela Haydna jest różnorodna. Obejmuje: symfonie, utwory kameralne, kantaty, oratoria oraz kilka oper. Nie wiadomo dokładnie, ile kompozycji pozostawił Michael. Podobno zdarzało się, że jego starszy brat, nie mogąc nadążyć z wykonaniem zamówień, prosił go czasem, aby napisał za niego potrzebny utwór.

  Najcenniejsze są dzieła religijne Michaela Haydna. Sam Józef uważał, że są one zdecydowanie lepsze niż jego własne. Michael Haydn pozostawił około 40 mszy, 6 Te Deum, Offertoria i in. Do najpiękniejszych dzieł sakralnych Michaela Haydna należy Requiem c-moll.

  Requiem jest mszą żałobną (missa pro functis), odprawianą najczęściej w dniu pogrzebu. Nazwa wywodzi się od początkowych słów introitu: "Requiem aeternam" (Wieczny odpoczynek). Pod względem budowy Requiem odbiega nieco od zwykłej mszy. Składa się z dziewięciu części, wyłączone zostają Gloria i Credo, a dodane są m.in. sekwencja "Dies irae" (Dzień gniewu) oraz communio - "Lux aeterna".

  Wokalne msze żałobne powstawały licznie w okresie renesansu. W późniejszych epokach wielu kompozytorów pisało je jako dzieła koncertowe z udziałem solistów, chóru i orkiestry. Taka koncepcja utworu nie mogła stanowić oprawy muzycznej liturgii. Jednak dzieła takie, ze względu na ich walory artystyczne i emocjonalną treść, przetrwały do dziś. Wykonuje się je często w ramach koncertów poświęconych pamięci szczególnie zasłużonych zmarłych.

  Michael Haydn swoje dzieło pozostawił nieukończone. Zmarł w Salzburgu w 1806 roku.

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki