Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika w ramach projektu dofinansowanego przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga
Działający w początkowym okresie baroku Matthaeus Apelles von Loewenstern był kompozytorem niemieckim. Pochodził z mieszkającej na Śląsku rodziny rzemieślniczej. Przyszedł na świat w 1594 roku w Prudniku. Kształcił się w słynnym protestanckim gimnazjum w Brzegu nad Odrą.
Była to placówka o wysokim poziomie nauczania, przyciągająca młodzież nie tylko ze Śląska, ale i spoza jego terytorium. Posiadała nawet przywilej nadawania stopni akademickich - magistra i licencjata. W szkole uczono przedmiotów humanistycznych, m.in.: języków klasycznych, teologii, retoryki, prawa, filozofii, a także muzyki.
Po opuszczeniu gimnazjum w 1613 roku Loewenstern otrzymał stanowisko kantora i organisty kościoła w Głubczycach oraz kapelmistrza na dworze książęcym w Oleśnicy. Po zajęciu zamku oleśnickiego przez wojska szwedzkie kompozytor wraz z księciem Wacławem Henrykiem przeniósł się do Wrocławia, gdzie nadal pełnił funkcje nadwornego muzyka i kantora. Pod koniec życia otrzymał z rąk cesarza niemieckiego Ferdynanda III tytuł szlachecki. Zmarł we Wrocławiu w 1648 roku. Ciało jego spoczęło w katedrze św. Marii Magdaleny, która wówczas była świątynią ewangelicką.
Loewenstern był przede wszystkim kompozytorem utworów liturgicznych, tworzonych w formie chorału protestanckiego. Do dziś można znaleźć jego pieśni w śpiewnikach ewangelickich. Oto tytuły kilku pieśni: "Chrystusie, Wspomożeniemeś wspólnoty Krzyżowej", "Ninie wszytki wysławiajmy Boga zmiłowanie" czy "Gdaż jeśm ja w trwodze, niedoli". Jego utwór pt. "Śpiewaj Panu nową pieśń" opracował w formie chorału Jan Sebastian Bach. Loewenstern pozostawił ponadto zbiór 30 pieśni świeckich.