Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika

Zbigniew Piasecki (1916-2011)

  Zbigniew Piasecki był kapłanem i muzykiem. Jako chórmistrz, pedagog i kompozytor przede wszystkim przyczynił się do wzbogacenia repertuaru pieśni kościelnych i rozwoju śpiewu chóralnego w okresie posoborowym. Urodził się w 1916 roku w Przydrujsku na Łotwie. Zamiłowanie i talent muzyczny odziedziczył po swoim ojcu, który ukończywszy warszawskie konserwatorium został organistą. Po odzyskaniu przez Polskę w 1918 roku niepodległości rodzina Piaseckich przeniosła się do Samogoszczy (k. Garwolina), gdzie Zbigniew ukończył szkołę powszechną. Dalszą naukę pobierał m.in. w Salezjańskiej Szkole Organistowskiej w Przemyślu. Początkowo zamierzał pozostać u salezjanów i nawet w 1932 roku rozpoczął w Czerwińsku nowicjat. Jednak w 1936 roku opuścił zgromadzenie i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Janowie Podlaskim. Studia kontynuował również w czasie okupacji niemieckiej i w 1943 roku w Katedrze Siedleckiej przyjął święcenia kapłańskie.

  Po kilku latach pracy w diecezji siedleckiej został skierowany przez bp Ignacego Świrskiego na studia do stolicy. Tam kształcił się w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziałach: Pedagogicznym oraz Kompozycji, Teorii i Dyrygentury. Jednocześnie ukończył Wydział Teologii na Uniwersytecie Warszawskim.

  W latach wypełnionych intensywną nauką ks. Piasecki pełnił również obowiązki duszpasterskie w diecezji warszawskiej. Jednocześnie z wielkim zaangażowaniem działał na polu muzyki kościelnej. Prowadził zajęcia z kontrapunktu, czytania partytur, instrumentacji i instrumentoznawstwa w Studium Liturgiczno-Muzycznym w Aninie oraz w Katedrze Muzykologii Akademii Teologii Katolickiej. Po kilku latach uzyskał tam stopień doktora teologii na podstawie rozprawy na temat: "Psalm responsoryjny jako aktualizacja czytań mszalnych". Dzięki temu otrzymał stanowisko adiunkta na uczelni i zajmował je aż do przejścia na emeryturę.

  W 1964 roku ks. Piasecki został mianowany duszpasterzem akademickim Warszawy. Był wspaniałym opiekunem, kochanym i szanowanym przez studentów. Od razu dał się im poznać jako pasjonat muzyki kościelnej. To on powołał do istnienia dwa, do dziś działające, zespoły śpiewacze: Międzyuczelniany Chór Akademicki przy kościele Św. Anny oraz Chór Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Przez wiele lat dyrygował, dostarczał repertuaru i dbał o rozwój artystyczny obydwu zespołów.

  Nieocenione zasługi położył ks. Zbigniew Piasecki jako kompozytor użytkowej muzyki sakralnej. Spod jego ręki wyszło kilkaset jednogłosowych pieśni, przeznaczonych na poszczególne okresy roku liturgicznego oraz na wybrane święta i uroczystości. Należą do nich m.in.: "Czekam na Ciebie, Jezu mój mały", "A pod krzyżem Matka stała", "Alleluja! Biją dzwony" i "Czego chcesz od nas, Panie". Ks. Piasecki jest ponadto autorem melodii do blisko 100 hymnów brewiarzowych i psalmów oraz pieśni ku czci różnych świętych. Skomponował także cykle mszalne do tekstów Ordinarium Missae i Proprium Missae, kantaty: "Tota pulchra es Maria" i "Przyjmij wdzięczności naszej śpiew". Pozostawił zbiory utworów na chór trzy- i czterogłosowy, m.in. "motety polskie". Jest również autorem kilku zbiorów wierszy religijnych (w tym tomiku wierszy dla dzieci).

  Gdy w 1980 roku przeszedł na emeryturę, zamieszkał w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. W ostatnich latach stan zdrowia nie pozwalał mu na opuszczanie mieszkania. Nadal jednak komponował dla potrzeb liturgii jednogłosowe śpiewy. Wówczas to ukazały się zbiory: "Panu memu śpiewać chcę" i "Będę śpiewać Bogu".

  Ks. Zbigniew Piasecki Za swoją pracę otrzymał w roku 2004 nagrodę prymasa Polski - Srebrną Piszczałkę, a w roku 2009 z rąk prezydenta RP - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w Warszawie w 2011 roku.

  Na stronie naszej biblioteki znajduje się kilka trzygłosowych opracowań ks. Piaseckiego, wśród których szczególnie piękne są opracowania anonimowych pieśni wielkopostnych.

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki