Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika
Józef Łaś urodził się w 1907 roku w Starym Sączu. Jego ojciec był organistą w miejscowym kościele parafialnym św. Elżbiety Węgierskiej. Józef studiował filozofię w Krakowie i teologię w Lublinie. Prawdopodobnie w tym czasie wstąpił do zakonu jezuitów. Następnie ukończył Konserwatorium Muzyczne we Lwowie. W czasie okupacji niemieckiej sprawował funkcje duszpasterskie w parafii kolejowej, w kościele Najśw. Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu. Kochał muzykę, a zwłaszcza śpiew kościelny. W czasie wojny organizował potajemnie koncerty polskich pieśni religijnych i patriotycznych.
Tworzył kompozycje sakralne. W 1963 roku z okazji koronacji obrazu Matki Boskiej Pocieszenia w Nowym Sączu napisał specjalny utwór. Zmarł w Krakowie w 1990 roku.
Pamięć o O. Józefie Łasiu przetrwała dzięki śpiewanej do dziś kolędzie "Nie było miejsca dla Ciebie", nazywanej także "Kolędą Sądecką", ponieważ powstała w klasztorze jezuitów w Nowym Sączu w 1932 roku i od razu przyjęła się na tym terenie. Tekst do kolędy "Nie było miejsca dla Ciebie" napisał również jezuita, ks. Mateusz Jeż. Po raz pierwszy kolęda ukazała się drukiem w 1938 roku w układzie na dwa głosy równe w zbiorze "Największa kantyczka z nutami na 2-3 głosy" opracowanym przez Józefa Albina Gwoździowskiego. Wielką popularność kolęda zdobyła w czasie wojny, zwłaszcza wśród Polaków więzionych w obozach koncentracyjnych i łagrach. Obecnie spotykamy ją w różnych opracowaniach chóralnych. Jedno z nich zawdzięczamy Marianowi Sawie.
"Do tekstu "Nie było miejsca dla Ciebie" drugą wersję muzyki skomponował Lubomir Szopiński. Wersja Szopińskiego przeznaczona jest na chór mieszany. Kompozytor napisał ją podczas wojny w obozie koncentracyjnym, gdzie wykonywał ją ze współwięźniami" (Maria Wacholc, "Śpiewnik Polski").