Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika

Jan Żukowski (1870-1911)

  Ks. dr Jan Żukowski był młodszym bratem kompozytora Ottona Mieczysława Żukowskiego. Urodził się w 1870 roku w rodzinie parafialnego organisty. Dzieciństtwo spędził w Czerniowcach - miasteczku znajdującym się na terenie Galicji. Wzrastał w środowisku, dla którego bardzo ważne były wartości religijne i patriotyczne.

  Po maturze Jan Żukowski ukończył studia i obrał drogę kapłańską. Oprócz sprawowania obowiązków duszpasterskich pracował także naukowo. Prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Teologiczno-filozoficznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W ramach pracy naukowej zajmował się takimi zagadniemiami jak: Protestantyzm wszystkich odcieni i Miejsce Matki Bożej w apologii chrześcijańskiej.

  Nie ulega wątpliwości, że Jan Żukowski posiadał również wykształcenie muzyczne. Ks. Robert Kaczorowski natrafił na kilka jego religijnych kompozycji. Są to Msze na 2 głosy z towarzyszeniem organów, w tym: msza łacińska zatytułowana "Missa in honorem Immaculatae Conceptionis beatae Mariae Virginis, osnuta na motywach melodyi hebrejskich".

  Obecnie podczas uroczystości patriotycznych można czasem usłyszeć piękną pieśń pt. "Modlitwa do Bogarodzicy", którą Jan Żukowski skomponował zainspirowany hymnem "Bogarodzica" Juliusza Słowackiego. Poeta napisał ten wiersz w 1830 roku na wieść o wybuchu Powstania Listopadowego. Oprócz prośby do Maryi o pomoc zawarte są w nim fragmenty opisujące nastroje Polaków i wezwanie do walki z zaborcą: "Do broni, bracia! do broni!"

  Kompozytor "Modlitwy do Bogarodzicy" wybrał jedynie niektóre fragmenty wiersza, aby podkreślić religijny charakter pieśni. Dodał natomiast wersety, których nie ma w hymnie Słowackiego, tj.: "Niech ojców naszych Bóg i nam królować raczy, od złego, Matko, broń" oraz "Niech nam nie bluźni wróg, ni wiary naszej tknie". W ten sposób treść pieśni odnosiła się do sytuacji naszej Ojczyzny z początku XX wieku.

  Muzyka uwydatnia podniosły i uroczysty charakter utworu, tym bardziej że poważny, jednogłosowy początek przywodzi na pamięć najstarszą naszą pieśń z XIV wieku: "Bogurodzica, Dziewica, Bogiem sławiena Maryja", którą śpiewali polscy rycerze przed każdą ważniejszą bitwą.

  Ks. dr Jan Żukowski zmarł we Lwowie w 1911 roku.

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki