Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika
Josef Gruber był austriackim muzykiem kościelnym i kompozytorem. Przyszedł na świat w 1855 roku w Wösendorf - małej miejscowości leżącej w naddunajskiej dolinie Wachau. W pobliskim miasteczku Sankt Florian znajdował się klasztor augustianów, gdzie przyszły artysta zdobywał wykształcenie muzyczne. Wcześnie przyjęto go do chóru kolegialnego. Jednocześnie pod kierunkiem kapelmistrza - Ignaza Traumihlera opanowywał teoretyczne podstawy muzyki, kompozycji i gry na organach. Pobierał również lekcje u wielkiego kompozytora - Antona Brucknera, który był u wówczas w klasztorze augustianów organistą. I Tak się złożyło, że po jego odejściu funkcję tę otrzymał młody Gruber. Pełnił ją prawie przez 30 lat.
W ostatnim okresie swojego życia artysta zamieszkał w Linzu, gdzie uzyskał stanowisko kapelmistrza w klasztorze kapucynów. Prowadził ponadto zajęcia muzyczne w tamtejszym seminarium nauczycielskim. Napisał wówczas także kilka podręczników do nauki gry na organach.
Dorobek kompozytorski Josefa Grubera stanowi twórczość sakralna. Składają się na nią dzieła przeznaczone do wykonywania podczas liturgii. Jest to muzyka reprezentująca kierunek cecyliański, który wówczas narodził się w celu odnowienia stylu kościelnego w muzyce. Oznaczało to odrzucenie elementów koncertujących, które coraz częściej stawały się obecne podczas liturgii i powrót do prostoty polifonii wokalnej a cappella, wzorowanej na twórczości Palestriny.
Jednakże pewną liczbę utworów Gruber skomponował w romantycznym stylu koncertującym, tj. z udziałem chóru, solistów i orkiestry. W muzyce tej słychać wpływ mistrza Brucknera, którego był przecież kiedyś uczniem.
Kompozytor pozostawił ok. 300. utworów. Są to: msze, litanie i motety łacińskie, pieśni w języku niemieckim oraz preludia organowe. Warto wymienić następujące kompozycje: "Missa Salve Regina", "Missa Mater Dolorosa", "Missa Papae Leonis", Msze ku czci różnych świętych, "Jubileuszowa Msza Cesarska" oraz 17 Requiem, a także motety: "Angelus Domini", "Ave Maria", "Vidi aquam" i "Terra tremuit".
Josef Gruber zmarł w Linzu w 1933 roku.