Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika

Jan Fotek (1928-2015)

  Jan Fotek był polskim kompozytorem współczesnym.

  Urodził się w 1928 roku w Czerwińsku nad Wisłą (woj. Mazowieckie). W latach 1952-1958 studiował kompozycję - najpierw w konserwatorium w Krakowie w klasie Stanisława Wiechowicza, a następnie w warszawskiej PWSM u Tadeusza Szeligowskiego.

  Komponował muzykę różnorodną pod względem treści i formy. Swój artystyczny dorobek adresował nie tylko do słuchaczy dorosłych, ale także do młodego odbiorcy.

  Za swoją twórczość otrzymał kilka ważnych nagród, m.in.: wyróżnienie na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich (1959 r.), I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1967 r.) oraz I nagrodę na Konkursie im. Feliksa Nowowiejskiego w Gnieźnie za "Wariacje na zadany temat" na chór dziecięcy (1971 r.).

  Został ponadto uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży, a także Nagrodą im. Brata Alberta za twórczość sakralną.

  Pozostawił utwory solowe (fortepianowe i organowe), kameralne (tria, kwartety smyczkowe), orkiestrowe (Fantazja na temat Prząśniczki Stanisława Moniuszki), chóralne a cappella (Fraszki Jana Kochanowskiego na chór mieszany) i z orkiestrą (kantaty).

  Jest twórcą wielkich form wokalno-instrumentalnych, do których należą dzieła: dramat muzyczny "Galileusz" oraz Rapsod na recytatora, chór mieszany i orkiestrę pt. "Ostatnia wojna".

  Skomponował ponadto kilka monumentalnych dzieł sakralnych. Są to: "Msza ku czci NMP Matki Kościoła" na mezzosopran, chór mieszany i orkiestrę, Chorał "Boże, pełen w niebie chwały" na baryton, chór mieszany i orkiestrę do tekstu Bolesława Leśmiana i "Missa Angelis" na różne zestawy instrumentów.

  Bogata jest twórczość Jana Fotka dla dzieci, zarówno jako odbiorców, jak też wykonawców. Warto tu wymienić utwory na chór dziecięcy z towarzyszeniem instrumentalnym (Cykle wierszy różnych autorów, "Sny dziecięce"), "Miniatury dziecięce" na 2 fortepiany i perkusję, a także operę-balet pt. "Leśna królewna".

  Język muzyczny Jana Fotka jest w umiarkowanym stopniu nowoczesny. Kompozytor stosuje różne efekty dźwiękowe, naśladujące odgłosy życia codziennego i otaczającej go przyrody. W interesujący sposób ilustruje to "Partita na 12 fagotów i 3 kontrafagoty" skomponowana w 1968 roku.

  W naszej bibliotece znajduje się kilka miniatór chóralnych tego kompozytora, skomponowanych do poetyckich tekstów - świeckich, religijnych i patriotycznych.

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki