Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika
Na stronie Biblioteki Nut Chóralnych znajduje się kilka piosenek przeznaczonych do wykonania przez młodzieżowy zespół wokalny z akompaniamentem. Są to oryginalne utwory lub opracowania niewidomej kompozytorki - Grażyny Nazarko.
Jej życie zawodowe związane jest z pracą pedagogiczną. Urodziła się 27 stycznia 1947 roku w Krakowie. Najpierw kształciła się w szkole muzycznej I stopnia dla dzieci niewidomych w tym mieście. Lekcji fortepianu udzielały jej Romana Witeszczakowa i Julia Maraszewska. Kolejnymi etapami edukacji muzycznej była Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna w Radomiu i Wydział Muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończyła również Podyplomowe Studium Pedagogiki Specjalnej.
Pracę podjęła w krakowskiej szkole dla niewidomych, ucząc wychowania muzycznego, a z czasem teorii muzyki, tj. kształcenia słuchu, muzykografii i audycji muzycznych. Prowadziła również lekcje fortepianu. Wspomina to tak:
"Nauczanie gry na fortepianie było dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Przypomniałam sobie, jak kiedyś uczyły mnie moje widzące nauczycielki: kładły moją rękę na swojej, kiedy chciały zademonstrować jakiś problem techniczny, albo też - swoją na mojej, kiedy korygowały moje ruchy w trakcie gry".
Grażyna Nazarko założyła zespół wokalny, który z powodzeniem występował na szkolnych uroczystościach i poza szkołą. Kiedy ukończyła kurs dla instruktorów "Nieprzetartego Szlaku", uczestniczyła w spotkaniach instruktorów hufca ZHP, a także ćwiczyła z dziećmi piosenki harcerskie i akompaniowała do wspólnego śpiewu.
Przez wiele lat pracowała w Młodzieżowym Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie na stanowisku nauczyciela zajęć muzycznych. Do jej obowiązków należało prowadzenie zespołów wokalnych oraz akompaniowanie podczas zajęć tanecznych.
Pod koniec okresu zatrudnienia wspólnie z aktorką i choreografką przygotowywała spektakle Dziecięcego Teatrzyku Muzycznego. Zadaniem teatrzyku było m.in. pozyskiwanie funduszy na cele charytatywne. Wtedy też powstała konieczność opracowywania i tworzenia muzyki do przedstawień i dla zespołów wokalnych.
Ciekawy rozdział w pracy Grażyny Nazarko stanowiły zajęcia umuzykalniające w przedszkolach, prowadzone wspólnie z widzącą nauczycielką rytmiki. Po wizytacji przedstawiciela Kuratorium Oświaty skierowano ją na kurs prowadzenia zajęć metodą Kodaly'a. Po jego ukończeniu działała aktywnie w Klubie Nauczycieli "Nowatorów Muzyki". Miano "nauczyciela nowatora" stało się dla niej zachętą do zrobienia drugiego stopnia specjalizacji zawodowej. Potem przez trzy lata pokazywała swoje zajęcia studentom, a także pracownikom dydaktycznym przedszkoli. Jej program autorski został zgłoszony do kuratorium. Jako pomoc dla pedagogów została wydana kaseta "Śpiewanki dla maluchów".
Będąc na emeryturze, Grażyna Nazarko współpracuje z Osiedlowym Klubem Kultury Wola Duchacka. Przez szereg lat prowadziła tam i przygotowywała do występów i festiwali zespół wokalny "Akolada". Od trzech lat pracuje tylko z solistami.
W ciągu swojego życia zawodowego skomponowała wiele piosenek i aranżacji do śpiewanych przez dzieci i młodzież utworów.