Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika

Grażyna Nazarko (ur. 27 stycznia 1947 r.)

  Na stronie Biblioteki Nut Chóralnych znajduje się kilka piosenek przeznaczonych do wykonania przez młodzieżowy zespół wokalny z akompaniamentem. Są to oryginalne utwory lub opracowania niewidomej kompozytorki - Grażyny Nazarko.

  Jej życie zawodowe związane jest z pracą pedagogiczną. Urodziła się 27 stycznia 1947 roku w Krakowie. Najpierw kształciła się w szkole muzycznej I stopnia dla dzieci niewidomych w tym mieście. Lekcji fortepianu udzielały jej Romana Witeszczakowa i Julia Maraszewska. Kolejnymi etapami edukacji muzycznej była Państwowa Średnia Szkoła Muzyczna w Radomiu i Wydział Muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończyła również Podyplomowe Studium Pedagogiki Specjalnej.

  Pracę podjęła w krakowskiej szkole dla niewidomych, ucząc wychowania muzycznego, a z czasem teorii muzyki, tj. kształcenia słuchu, muzykografii i audycji muzycznych. Prowadziła również lekcje fortepianu. Wspomina to tak:

"Nauczanie gry na fortepianie było dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Przypomniałam sobie, jak kiedyś uczyły mnie moje widzące nauczycielki: kładły moją rękę na swojej, kiedy chciały zademonstrować jakiś problem techniczny, albo też - swoją na mojej, kiedy korygowały moje ruchy w trakcie gry".

  Grażyna Nazarko założyła zespół wokalny, który z powodzeniem występował na szkolnych uroczystościach i poza szkołą. Kiedy ukończyła kurs dla instruktorów "Nieprzetartego Szlaku", uczestniczyła w spotkaniach instruktorów hufca ZHP, a także ćwiczyła z dziećmi piosenki harcerskie i akompaniowała do wspólnego śpiewu.

  Przez wiele lat pracowała w Młodzieżowym Domu Kultury im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie na stanowisku nauczyciela zajęć muzycznych. Do jej obowiązków należało prowadzenie zespołów wokalnych oraz akompaniowanie podczas zajęć tanecznych.

  Pod koniec okresu zatrudnienia wspólnie z aktorką i choreografką przygotowywała spektakle Dziecięcego Teatrzyku Muzycznego. Zadaniem teatrzyku było m.in. pozyskiwanie funduszy na cele charytatywne. Wtedy też powstała konieczność opracowywania i tworzenia muzyki do przedstawień i dla zespołów wokalnych.

  Ciekawy rozdział w pracy Grażyny Nazarko stanowiły zajęcia umuzykalniające w przedszkolach, prowadzone wspólnie z widzącą nauczycielką rytmiki. Po wizytacji przedstawiciela Kuratorium Oświaty skierowano ją na kurs prowadzenia zajęć metodą Kodaly'a. Po jego ukończeniu działała aktywnie w Klubie Nauczycieli "Nowatorów Muzyki". Miano "nauczyciela nowatora" stało się dla niej zachętą do zrobienia drugiego stopnia specjalizacji zawodowej. Potem przez trzy lata pokazywała swoje zajęcia studentom, a także pracownikom dydaktycznym przedszkoli. Jej program autorski został zgłoszony do kuratorium. Jako pomoc dla pedagogów została wydana kaseta "Śpiewanki dla maluchów".

  Będąc na emeryturze, Grażyna Nazarko współpracuje z Osiedlowym Klubem Kultury Wola Duchacka. Przez szereg lat prowadziła tam i przygotowywała do występów i festiwali zespół wokalny "Akolada". Od trzech lat pracuje tylko z solistami.

  W ciągu swojego życia zawodowego skomponowała wiele piosenek i aranżacji do śpiewanych przez dzieci i młodzież utworów.

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki