Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika

Fabian Tymolski (1828-1885)

  Fabian Tymolski urodził się 14 stycznia 1828 roku we Lwowie. Jeszcze za życia zyskał sobie popularność jako kompozytor drobnych utworów użytkowych. Napisał około dwustu tańców - polek, marszów, mazurów, krakowiaków, kołomyjek i walców. Pozostawił również polonezy elegijne, naśladujące stylem polonezy Michała Kleofasa Ogińskiego. Melodie Tymolskiego były popularne i grane na lwowskich balach aż do I wojny światowej. Później uległy zapomnieniu. Kompozytor zmarł w swoim rodzinnym mieście w październiku 1885 roku.

  Do naszych czasów przetrwała tylko jedna pieśń Fabiana Tymolskiego. Jest nią "Ostatni mazur". Słowa napisał Ludwik Ksawery Łubiński (1839-1892) - uczestnik powstania styczniowego i twórca wierszy patriotycznych. Tekst pieśni powstał w 1863 roku w czasie uwięzienia autora w cytadeli warszawskiej. W XX wieku opracowanie "Ostatniego mazura" na chór a cappella przygotował Józef Świder.

  Melodia pieśni skomponowana została w rytmie mazura. Mazur pierwotnie był obecny przede wszystkim w kulturze ludowej. Ten skoczny i żywiołowy taniec w XVI wieku przeniknął do środowiska szlacheckiego i stał się narodowym tańcem polskim. W okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego ukształtował się trzeci typ mazura - mazur ułański. Dzięki Legionom Polskim walczącym u boku Napoleona mazur stał się popularny w całej Europie. Żołnierze polscy pojawiali się na balach obowiązkowo w ułańskich mundurach. Odtańczenie mazura było dla młodzieńca okazją do popisania się przed dziewczyną swoją zręcznością. Każdy z tancerzy mógł w dowolny sposób improwizować kroki, by oczarować partnerkę.

  Mazur jest tańcem zespołowym. Wszystkie pary tworzą korowód. Pierwsza para prowadzi, a za nią podążają pozostałe. Przyjęło się rozpoczynać bale polonezem, a kończyć mazurem. W dwudziestoleciu międzywojennym zwykle kończono bal właśnie "Ostatnim mazurem" Fabiana Tymolskiego.

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki