Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika
W Pałacu Papieskim w Watykanie znajduje się Kaplica Sykstyńska. Została ona wzniesiona na przełomie XV i XVI wieku na zlecenie papieża Sykstusa IV. Jej ściany i sufit zdobią, wykonane przez Michała Anioła i innych renesansowych artystów, malowidła. To tam odbywają się najważniejsze uroczystości papieskie. Oprawę muzyczną każdej ceremonii zapewnia chór Kaplicy Sykstyńskiej, potocznie zwany Sykstyną. W najnowszych czasach przez wiele lat na jego czele stał znamienity muzyk - kard. Domenico Bartolucci.
Urodził się w 1917 roku w Borgo San Lorenzo w Toskanii. Pod koniec swojego długiego życia tak opowiadał włoskiemu dziennikarzowi o tym, skąd wzięło się jego zamiłowanie do muzyki:
"Mój ojciec Był robotnikiem w fabryce cegieł, ale kochał śpiew, zarówno kościelny, jak i romanse operowe Donizettiego i Verdiego. Ale w tamtych czasach wszyscy śpiewali: rolnicy podczas pracy w winnicy, szewcy, gdy naprawiali buty. Na ulicach grały zespoły instrumentalne, a w sezonie wakacyjnym przyjeżdżał z Florencji teatr i wystawiał spektakle operowe". I Na koniec dodawał z żalem: "Teraz tego wszystkiego już nie ma".
Uczęszczał do seminarium duchownego we Florencji, gdzie uczył się także muzyki. Już wtedy osiągnął taki poziom umiejętności, że mógł pełnić posługę kantora i organisty w świątyniach Florencji. W 1939 roku przyjął święcenia kapłańskie, a po trzech latach został wysłany do Rzymu w celu dalszego kształcenia muzycznego. Odbył studia w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej i Narodowej Akademii św. Cecylii w zakresie kompozycji i dyrygentury.
Po skończonej edukacji Bartolucci pełnił funkcję dyrygenta chóralnego w kościołach Rzymu. Prowadził ponadto zajęcia dydaktyczne w uczelniach, których był absolwentem, a także warsztaty dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą. Szczególnie zależało mu na upowszechnianiu śpiewu gregoriańskiego i twórczości kompozytorów szkoły rzymskiej, której najwybitniejszm przedstawicielem był Giovanni Pierluigi da Palestrina.
W latach 1952-1997, a więc przez blisko 40 lat, kierował chórem Kaplicy Sykstyńskiej. Początkowo sprawował funkcję zastępcy dyrygenta, którym był Lorenzo Perossi. Po jego śmierci 1956 roku papież Pius XII powierzył mu funkcję maestro perpetuo Sykstyny. Artysta ogromnie przyczynił się do podniesienia poziomu artystycznego chóru. Przywrócił także nieistniejący już wtedy zespół "Pueri Cantores", złożony z młodych chłopców przed mutacją. Uważał, że muzyka i liturgia powinny tworzyć jedność, aby pomagać ludziom wznosić dusze do Boga i oddawać Mu chwałę.
Domenico Bartolucci pozostawił także bogaty dorobek kompozytorski, obejmujący muzykę instrumentalną (kameralną, symfoniczną i organową), wokalno-instrumentalną i wokalną. Są to przede wszystkim dzieła religijne, m.in.: msze ("Msza ku czci św. Cecylii", "Missa pro Defunctis", czyli Requiem), "Oratorium na Boże Narodzenie" i "Oratorium pasyjne", kantata "Stabat Mater", Hymny Maryjne, w tym "Magnificat", a także motety i psalmy. W 2010 roku papież Benedykt XVI wyniósł ks. Bartolucciego do godności kardynalskiej. W jego herbie znalazły się słowa: "Psallam Deo meo", tj. "Chcę śpiewać mojemu Bogu".
Kard. Domenico Bartolucci Zmarł w Rzymie w 2013 roku.