Logo TOWMUZ Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika

Claudio Casciolini (1697-1760)

  Claudio Casciolini urodził się w Rzymie w 1697 roku. Był włoskim artystą, działającym na polu muzyki sakralnej. Swoje życie zawodowe związał z bazyliką św. Wawrzyńca (San Lorenzo in Damaso), znajdującą się za murami Watykanu. Pełnił tam funkcję śpiewaka, a po pewnym czasie także kapelmistrza. Zmarł w Rzymie w 1760 roku.

  Był kompozytorem epoki baroku. Niestety, zachowało się niewiele jego dzieł, m.in.: trzyczęściowa "Missa pro defunctis" (Requiem) oraz "Missa brevissima".

  Casciolini Jest również autorem muzycznego opracowania łacińskiego tekstu "Panis angelicus". Historia tej pieśni sięga XIII wieku. W 1264 roku papież Urban IV ustanowił uroczystość Bożego Ciała. Na dworze papieskim w Orvieto przebywał akurat wtedy św. Tomasz z Akwinu. Przejawiał on niezwykłe nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu. Podobno kiedy rozmyślał nad trudnymi kwestiami teologicznymi czy filozoficznymi, opierał głowę o tabernakulum. Często też płakał w czasie mszy. Jemu to papież zlecił napisanie liturgicznych tekstów na tę uroczystość. Jednym z nich był hymn "Sacris solemniis" ("Z dniem świętym"). Dwie ostatnie zwrotki hymnu to właśnie "Panis angelicus", czyli Chleb aniołów. Ten fragment tekstu zaczął z czasem funkcjonować jako samodzielna modlitwa i stał się natchnieniem dla kompozytorów różnych epok.

  Casciolini napisał muzykę do "Panis angelicus" na czterogłosowy chór a cappella. Jednak na stronie naszej biblioteki zamieściliśmy ten utwór w wersji trzygłosowej. Warto też zwrócić uwagę na kompozycję "Panis angelicus" nieżyjącego już założyciela Zespołu Signum - Stanisława Głowackiego.

Do wyszukiwarki                                       Do biblioteki