Biblioteka nut chóralnych przygotowana przez Towarzystwo Muzyczne im. Edwina Kowalika
Arnold von Bruck był kompozytorem okresu renesansu, przedstawicielem szkoły franko-flamandzkiej.
Urodził się w 1500 roku w Brugii (Belgia). W 1510 roku trafił na dwór księcia Karola Habsburga (późniejszego cesarza Austrii), gdzie przez kilka lat przebywał jako chórzysta, kształcąc się jednocześnie u znakomitych muzyków. W 1519 roku prawdopodobnie opuścił dwór Karola, lecz nie ustalono miejsca jego pobytu w czasie kolejnych kilku lat.
Przypuszczalnie w 1527 roku odebrał święcenia kapłańskie w Pas-de-Calais we Francji. W tym czasie rozpoczął także pracę kapelmistrza, nauczyciela i kompozytora na dworach Habsburgów na terenie Austrii, m.in. na dworach cesarzy - Karola i Ferdynanda w Wiedniu. Pod koniec życia zamieszkał w Linzu (Górna Austria), gdzie też zmarł w 1554 roku.
Arnold von Bruck był jednym z najbardziej znanych i cenionych muzyków swoich czasów, działających na obszarze niemieckojęzycznym, głównie w Austrii. Z tego tytułu otrzymał wiele nagród i medali. Oprócz pełnienia obowiązków w kapelach dworskich działał także na polu muzyki sakralnej, współpracując z kościołami, położonymi niekiedy w odległych częściach Cesarstwa. Niektóre z tych miejsc to katedry: w Lublanie, Zagrzebiu i Koczevje, a także katedra Św. Stefana w Wiedniu. W tych świątyniach pełnił również posługę kapelana katolickiego.
Twórczość kompozytorską Arnolda von Brucka stanowią utwory wokalne. Są to w większości kompozycje sakralne, przeważnie czterogłosowe. Część z nich napisał von Bruck do tekstów niemieckich dla Kościoła protestanckiego. Wśród kompozycji przeznaczonych dla Kościoła katolickiego do tekstów łacińskich znajdują się: motety, magnificaty oraz większe dzieła - "Dies Irae" i "Te Deum".
Artysta pozostawił również pewną liczbę utworów o charakterze świeckim, służących rozrywce - madrygałów, pieśni miłosnych i okolicznościowych.
Na koniec trzeba dodać, że chociaż wśród kompozycji sakralnych Arnolda von Brucka znajdują się chorały protestanckie, pozostał on katolikiem.